80 de profesori din Brașov vor învața meșteșuguri tradiționale în cadrul proiectului PiDiDac 2025

Asociaţia pentru Dezvoltarea Competenţelor Antreprenoriale a iniţiat proiectul „PiDiDac – Ediţia CJBv 2025” al cărui obiectiv este ca 80 de cadre didactice din județul Brașov să înveţe tehnici creative de lucru manual cu fire de la meșterul artizan Gabriela Bularca, pentru a le aplica direct la clasă, ca metodă practică și atractivă de predare.

Proiectul se adresează cadrelor didactice care activează în învăţământul primar şi preșcolar.

Sub deviza „Hai să dăm viață unui ghem de ață!”, învăţătorii şi educatorii sunt invitaţi să se înscrie în program prin completarea formularului de aici: https://forms.gle/JeupTwQCvtJLZvzA6

Criteriul de selecţie pentru completarea celor 80 de locuri disponibile este „Primul venit – primul servit”, cu priorități pentru:

Citeste și:  13 tone de materiale textile, în valoare de jumătate de milion de lei, confiscate de poliţiştii de frontieră

• cadre care lucrează cu elevi vulnerabili,

• apartenența la nivel preșcolar/primar, Brașov,

• motivația și angajamentul de a aplica tehnicile.

Cadrele didactice admise vor lua parte la ateliere practice care se vor desfăşura până în 31 octombrie 2025. Participarea presupune prezența fizică la trei întâlniri, organizate la sfârşit de săptămână, la CATTIA Brașov.

🧶 Ce oferă proiectul?

✔ Instruire gratuită cu Gabriela Bularca, expert în meșteșuguri tradiționale;

✔ Materiale și instrumente de lucru manual;

✔ Integrare în rețeaua PiDiDac.

Cu îndrumarea Gabrielei Bularca, fiecare atelier devine o sărbătoare a creativității, cursanţii având ocazia să descopere că au puterea de a schimba lumea, împletind visuri în fiecare nod plin de culoare. Fiecare creație poartă cu ea un strop de suflet și un vis îndrăzneț.

Citeste și:  Podul de pe DJ 112, dintre Podu Oltului și Hărman, va fi înlocuit. Autoritățile analizează montarea unui pod provizoriu de pontoane

„PiDiDac – Ediţia CJBv 2025” este sprijinit de Consiliul Judeţean Braşov cu suma de 59.882,80 lei, în cadrul Programului de finanţări nerambursabile din bugetul propriu al judeţului pe anul 2025 pentru proiecte culturale iniţiate de asociaţii nonguvernamentale.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.