
Școala de scrimă de la CSM Corona Brașov confirmă din nou valoarea la nivel internațional. Maria Leonte, legitimată la clubul brașovean, a contribuit la clasarea României pe locul 6 la Campionatul European de floretă pentru cadeți, competiție desfășurată la Tbilisi.
În proba pe echipe la floretă feminin, România – în formula Alexandra Adoch, Maria Leonte, Antonia Stănescu și Delia Ștefania Marin – a intrat direct în turul secund al tabloului. Tricolorele au obținut o victorie spectaculoasă în fața Ungariei, scor 45-44, calificându-se în sferturile de finală.
În lupta pentru un loc în semifinale, echipa României a întâlnit Turcia. După un meci dramatic, în care tricolorele conduceau cu 39-33 la finalul penultimului releu, adversarele au revenit și s-au impus la limită, 45-44.
În turneul pentru pozițiile 5-8, România a învins Cehia cu 44-41, însă a cedat ulterior în fața Germaniei, scor 40-45, încheind competiția pe locul 6 în Europa.