Sorana Cîrstea este în sferturi la US Open, după ce a trecut de Belinda Bencic

După mai bine de 14 ani de așteptare, Sorana Cîrstea (33 de ani) și-a egalat cea mai bună performanță a carierei la turneele de Grand Slam, sportiva noastră obținând calificarea în sferturile de la US Open.

Sorana Cîrstea s-a impus în fața elvețiencei în vârstă de 26 de ani cu scorul de 2-0 la seturi (6-3, 6-3), după un meci care a durat a durat o oră și 25 de minute și în care Belinda Bencic a comis 32 de erori neforțate, față de 14 ale româncei.

Sorana Cîrstea va primi un premiu de 455.000 de dolari și 430 puncte în ierarhia WTA de simplu după calificarea în sferturile de la US Open.

Citeste și:  Codependența emoțională: O dinamică toxică a relațiilor

În sferturile US Open, Sorana Cîrstea va juca împotriva Karolinei Muchova din Cehia, 27 de ani, locul 10 mondial.

Este pentru prima oară când Sorana Cîrstea ajunge în această fază a Openului american.