American Independent Film Festival la Castelul Bran – două seri de cinema sub cerul liber și un concert special Ana Coman, pe 13 și 14 iunie

Noul film al lui Wes Anderson, „The Phoenician Scheme”, se vede în Curtea Castelului Bran

La început de vară, Castelul Bran devine scenă de film și muzică live, găzduind, pe 13 și 14 iunie, o ediție specială a American Independent Film Festival (AIFF), eveniment prezentat de Raiffeisen Bank, care aduce în inima munților două seri de proiecții sub cerul liber și un concert acustic de neratat.

Biletele sunt disponibile pe Eventbook.ro și vor putea fi achiziționate și la fața locului, în limita locurilor disponibile.

Publicul este invitat să se bucure de filme independente remarcabile, selectate de la marile festivaluri internaționale, într-un cadru spectaculos, în curtea unuia dintre cele mai iconice locuri din România.

Vineri, 13 iunie – „Dìdi”, debutul premiat al lui Sean Wang

Vineri, de la ora 21:30, va fi proiectat filmul „Dìdi”, debutul regizoral al lui Sean Wang – o poveste de maturizare plasată în vara anului 2008, care îl urmărește pe Chris Wang, un adolescent taiwanez-american de 13 ani, în relația cu familia, școala și propria identitate.

Citeste și:  „It’s Only FAIR” X-Mas Edition – Primul târg de artă și design contemporan la Teatrul „Sică Alexandrescu” din Brașov

Filmul a fost distins cu Premiul Publicului și Premiul Special al Juriului pentru cea mai bună distribuție la Sundance 2024, iar la Independent Spirit Awards 2025, a câștigat premiul pentru Cel mai bun debut în regie.

Sâmbătă, 14 iunie – Muzică live cu Ana Coman și premieră în aer liber:

„The Phoenician Scheme”, noul film semnat Wes Anderson

A doua zi a AIFF la Bran aduce o adevărată exclusivitate. Evenimentul începe de la ora 19:00 cu un concert live susținut de Ana Coman, una dintre cele mai apreciate voci ale scenei indie din România.

Ana Coman a început să cânte de mică, dar a decis să își urmeze serios drumul muzical abia în 2018, când a lansat primele sale piese la Radio Guerrilla, în cadrul rubricii „Ana are cântec”. De atunci, a evoluat constant, cântând pe scenele celor mai mari festivaluri din țară și lansând trei albume: „9 missed calls” (2020), „Pretext” (2023) și „Tu nu o să mă uiți”

Citeste și:  CSM sesizează Inspecția Judiciară după dezvăluirile Recorder privind presupuse abuzuri din justiție

(2024), cel din urmă prezentat printr-un turneu național. Anul acesta, artista a lansat și primul său vinyl – „Nouă pretexte să nu mă uiți”, un material care reunește cele mai reprezentative piese ale carierei sale de până acum.

Între concert și proiecția de film, publicul este invitat să se bucure de atmosfera relaxată din curtea Castelului Bran, să se așeze pe iarbă verde și să petreacă timp în aer liber într- unul dintre cele mai frumoase peisaje din România.

De la ora 21:30, în același spațiu, va avea loc proiecția în aer liber a „The Phoenician Scheme”, cel mai nou film al lui Wes Anderson, prezentat în premieră mondială la Festivalul de la Cannes 2025.

Citeste și:  Ministrul Mediului, la Brașov: România are cea mai numeroasă populație de urși din Europa

Este o comedie cu accente retro-fantastice și teme geopolitice, ce reunește o distribuție spectaculoasă: Benicio del Toro, Mia Threapleton, Benedict Cumberbatch, Scarlett

Johansson, Tom Hanks, Michael Cera, Tilda Swinton, Bill Murray și Willem Dafoe. Filmul a fost descris de presa internațională ca fiind unul dintre cele mai ambițioase și vizual impresionante proiecte semnate de Anderson în ultimul deceniu.

Accesul la proiecții și concert se face pe baza biletului, disponibil online pe eventbook.ro sau la intrare, în limita locurilor disponibile.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.