Brașov: femeie de 66 de ani, îmbrâncită de soțul ei de 69 de ani. Poliția a deschis dosar penal

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Brașov – Secția 1 Poliție au fost sesizați, la data de 25 octombrie a.c., cu privire la o ceartă care s-ar fi iscat între doi parteneri, în timp ce se aflau în locuința situată în municipiul Brașov.

Din verificările efectuate la fața locului, în scurt timp de la sesizare, polițiștii au stabilit faptul că, pe fondul unui conflict spontan, o femeie de 66 de ani ar fi fost îmbrâncită de către soțul acesteia, un bărbat de 69 de ani, ambii din municipiul Brașov.

În urma completării formularului de evaluare a riscului, polițiștii au stabilit existența unui risc iminent, însă persoana vătămată a refuzat emiterea unui ordin de protecție provizoriu și nu a dorit să formuleze plângere penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de violență în familie.

Citeste și:  Premiera „Țesătorul de vise – Poveste de Crăciun” la Brașov! Teatru, emoție, colinde și magie de sărbători

Cu toate acestea, polițiștii s-au autosesizat și au întocmit dosar penal, în care continuă cercetările pentru clarificarea situației de fapt sesizate, dar și pentru a se asigura că persoana potențial agresivă va răspunde pentru acțiunile sale, dacă acestea se confirmă.

Poliția Brașov reamintește persoanelor aflate în situații similare că siguranța victimelor violenței domestice reprezintă o prioritate, iar orice persoană aflată într-o situație de risc este încurajată să solicite sprijinul autorităților, prin căile de contact transmise oficial.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.