Dakar 2026 – Lecția curajului se numește Mani Gyenes

În deșertul nemilos al celui mai dur raliu din lume, Emanuel Gyenes – Mani demonstrează încă o dată ce înseamnă voința pură. După o accidentare serioasă suferită în etapa a 3-a, cu dureri, vedere afectată și limitări majore pe dune, Mani a ales să continue. Nu pentru clasament. Ci pentru finiș. Pentru luptă. Pentru demnitate, subliniază Agenția Naționala pentru Sport.

Monitorizat constant de echipa medicală a Raliul Dakar, Mani merge mai departe, etapă după etapă, într-un efort uriaș – fizic și mental. Cu trei zile înainte de final, se află pe locul 4 la Original by Motul și locul 25 în clasamentul general Moto, într-o ediție extrem de dură.

Citeste și:  Opera Națională București deschide 2026 în forță: „Fantoma de la Operă”, 13 reprezentații sold out în timp record

Maratonul din a doua săptămână, bivuacurile-refugiu din deșert, lipsa asistenței tehnice, deciziile tactice legate de pneuri și navigația dificilă au pus la încercare fiecare resursă. Iar Mani a rămas acolo. A oprit pentru alți rideri. A pierdut timp. A câștigat respect. / „Mai am trei zile până la final și mă bucur că sunt încă în concurs.”, a transmis Emanuel Gyenes – Mani.

Reprezentanții Agenției Naționale pentru Sport au transmis că: „Dakar nu este doar despre cine ajunge primul, ci despre cine refuză să renunțe. Suntem alături de Mani până la capătul drumului, acolo unde nisipul întâlnește Marea Roșie.”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.