Elev de la Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil” Brașov, medalie de bronz la Campionatul Mondial de Speed Reading

Rezultat remarcabil pentru un elev din Brașov la nivel internațional. Ilieș Călin, elev în clasa a VI-a la Colegiul Național de Informatică Grigore Moisil Brașov, a obținut medalia de bronz la Campionatul Mondial de Speed Reading, ediția online desfășurată în luna martie.

Performanța vine în urma unui parcurs susținut de pregătire, coordonat de Voinescu Teodora, profesor și trainer internațional, recunoscută pentru rezultate în domeniul speed reading la competiții internaționale precum Istanbul și Vietnam.

Reprezentanții unității de învățământ subliniază că rezultatul reflectă disciplina, perseverența și interesul constant al elevului pentru dezvoltarea abilităților cognitive.

În cadrul aceleiași pregătiri, au fost evidențiați și alți elevi: Gruia David, clasa a VII-a A, pentru participarea la competiția de speed reading, precum și Trușcă Diana, clasa a IX-a A, pentru rezultatele obținute la competiția de mind mapping.

În mesajul său, Ilieș Călin a subliniat impactul pozitiv al antrenamentelor asupra performanței școlare și a dezvoltării personale, precizând că tehnicile învățate l-au ajutat să proceseze mai rapid informațiile, să-și îmbunătățească memoria și capacitatea de concentrare.

Conducerea colegiului transmite că astfel de rezultate confirmă direcția de susținere a excelenței și a dezvoltării competențelor moderne în rândul elevilor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.