
Mercenarul Horațiu Potra a fost adus vineri la Curtea de Apel București pentru a fi audiat în dosarul în care, în februarie, s-a dispus arestarea preventivă în lipsă, după ce fugise din România. Potra a fost scos dintr-o dubă a poliției cu mâinile încătușate și introdus în sediul instanței.
În fața instanței vor fi prezentați și fiul său, Dorian Potra, precum și nepotul său, Alexandru Potra. Cei trei au fost aduși în țară joi seară cu o cursă aeriană din Dubai, sub escorta poliției.
Cei trei membri ai familiei Potra fuseseră dați în urmărire internațională după ce au părăsit România la începutul acestui an. Pe 29 septembrie, au fost reținuți în Emiratele Arabe Unite, iar autoritățile române au declanșat procedurile de extrădare.
Avocații lui Horațiu Potra au comunicat că el dorește să se întoarcă în România „pentru a-și înfrunta acuzațiile și a-și curăța numele”.
Potra a fost trimis recent în judecată de Parchetul General pentru: tentativă la comiterea unor acțiuni împotriva ordinii constituționale, nerespectarea regimului armelor și munițiilor, nerespectarea regimului materiilor explozive, operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept și instigare publică — alături de alți 20 de mercenari din gruparea sa. În același dosar este judecat și fostul candidat la prezidențiale Călin Georgescu.
Procurorii susțin că Horațiu Potra și gruparea sa urmăreau să se infiltreze în protestele organizate imediat după anularea alegerilor din decembrie 2024, cu scopul de a crea haos. Potrivit anchetei, planul ar fi fost pus la punct în cadrul unei întâlniri la o fermă din Ciolpani, imediat după anularea alegerilor.