Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, audiată în Parlament după lucrările de la barajul Paltinu

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a fost chemată astăzi în plenul Camerei Deputaților, în cadrul „Orei Guvernului”, pentru a clarifica situația creată de lucrările de la barajul Paltinu, care au lăsat zeci de mii de locuitori din județele Prahova și Dâmbovița fără apă potabilă.

Reprezentanții AUR i-au solicitat ministrului să ofere detalii despre reluarea furnizării apei. Potrivit declarațiilor oficiale, reluarea alimentării cu apă este luată în calcul chiar de astăzi, însă în prezent se desfășoară operațiuni de tratare și verificare a apei pentru a asigura potabilitatea acesteia.

Un prim test a fost trecut cu succes: apa care a părăsit stația de tratare de la Voila se încadrează în normele pentru consum. Etapa decisivă rămâne însă verificarea apei în rețeaua de distribuție, înainte ca aceasta să fie declarată complet potabilă. Ministrul Sănătății a subliniat că DSP Prahova și Inspecția Sanitară de Stat nu trebuie să cedeze în fața presiunilor și să declare apa potabilă decât după confirmarea tuturor analizelor.

Citeste și:  Autobuzul 41 va opri și în stația „Coștila”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.