Peste 700.000 de români au votat în diaspora până sâmbătă seara. Participare record în Marea Britanie, Italia și Germania

Românii din diaspora s-au mobilizat în număr record la turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 2025. Până sâmbătă, 17 mai, ora 21:00 (ora României), 703.498 de alegători români s-au prezentat la secțiile de votare din afara țării, potrivit datelor în timp real publicate de Autoritatea Electorală Permanentă (AEP).

La acest număr se adaugă 3.139 de voturi exprimate prin corespondență, astfel că totalul voturilor din diaspora se ridică la 706.637 până la această oră.

Românii au început să voteze în diaspora joi, 15 mai, la ora 22:00 (ora României), iar procesul continuă până duminică, în cele 965 de secții de votare organizate în afara granițelor. Orice cetățean român aflat în străinătate în ziua scrutinului poate vota, indiferent dacă are sau nu domiciliul sau reședința în afara țării.

Citeste și:  Prima reacție a Bolt România după protestul şoferilor din Brașov

Cei mai mulți alegători români au votat în Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord – 118.369, Italia – 114.264, Germania – 111.170, Spania – 82.073, Republica Moldova – 74.952, Franța – 35.690, Irlanda – 10.959, SUA – 10.778 și Canada – 8.680.

Comparativ cu primul tur al alegerilor prezidențiale din 2025, când până sâmbătă la aceeași oră votaseră peste 374.000 de români, numărul voturilor exprimate în turul al doilea s-a aproape dublat, semnalând un interes crescut din partea diasporei pentru alegerea viitorului președinte al României.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.