Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic, a sosit la București pentru sfințirea picturii Catedralei Naționale

Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic, a aterizat vineri în jurul orei 13:00 pe Aeroportul Otopeni din Capitală.

Patriarhul Bartolomeu I a fost întâmpinat de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, împreună cu IPS Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei, Mitropolit onorific și exarh patriarhal, Episcopul Visarion al Tulcii, Episcopul Siluan al Ungariei și Episcopul vicar patriarhal Varlaam Ploieșteanul.

De asemenea, la aeroport au fost prezenți Ciprian Olinici, Secretarul de stat pentru culte, Evangelia (Lili) Grammatika, Ambasadorul Greciei în România, și părintele Michael Tița, vicar al Arhiepiscopie Bucureștilor.

După oferirea declarațiilor de presă din Salonul Prezidențial al aeroportului, Sanctitatea Sa, împreună cu Preafericitul Părinte Patriarh Daniel s-au îndreptat către Catedrala Patriarhală, unde a fost oficiat un Te Deum.

Citeste și:  Bărbat de 34 de ani, cercetat pentru o cultură de canabis

Patriarhul Ecumenic a transmis că vine cu bucurie în România, subliniind că invitația Părintelui Patriarh Daniel a fost binevenită.

„Venim cu inima plină de bucurie și cu dragostea Bisericii-Mame din Constantinopol, pentru a participa la sărbătoarea a 140 de ani de la acordarea Tomosului de Autocefalie Bisericii Ortodoxe Române și a 100 de ani de la ridicarea acesteia la rangul de Patriarhie de către Patriarhia Ecumenică”.

Sanctitatea Sa a amintit de recentele canonizări ale unor sfinți români de către Patriarhia Ecumenică.

„România este plină de sfinți și de tradiții ascetice evlavioase, unice în lumea ortodoxă. Biserica Ortodoxă Română are o istorie profundă, care se întinde până în secolul al III-lea, și este un izvor de Mucenici, Asceți și diferite tipuri de sfinți (bărbați și femei) ai lui Dumnezeu, așa cum mărturisește și recenta canonizare, de către Biserica-Mamă din Constantinopol, a patru sfinți români athoniți”.

Citeste și:  Polițiștii brașoveni, „În misiune cu Moș Crăciun” și anul acesta

Patriarhul Ecumenic se află în țara noastră pentru a participa la Sfințirea Catedralei Naționale, în data de 26 octombrie. Aceasta este a 11-a vizită a Sanctități Sale în România.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.