Tenis: Irina Begu s-a calificat în turul al doilea la Australian Open

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, luni, în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, la Melbourne, după ce a profitat de abandonul germancei Andrea Petkovic, la scorul de 6-7 (3), 4-3, 40-30.

La acest scor, după o oră şi 47 de minute de joc, Petkovic s-a prăbuşit pe teren din cauza deshidratării, meciul având loc la o temperatură de 33-34 de grade Celsius, transmite agerpres.

Begu (28 ani, 76 WTA) a condus cu 4-0 în primul set, dar a pierdut apoi cinci ghemuri la rând. Românca a reuşit să trimită setul în tiebreak, unde Petkovic s-a impus cu 7-6 (3). Begu a avut 2-0 şi în setul al doilea, dar germanca a egalat, meciul întrerupându-se în ghemul cu numărul opt.

Citeste și:  Performanțe de excepție pentru juniorii Clubului Sportiv Dinamo București - Centrul Sportiv Brașov, la Campionatele Naționale de Copii și Juniori