Un bărbat a murit în Munții Bucegi

Un bărbat a intrat în stop cardio-respirator și a murit în zona Șaua Călugărului din Munții Bucegi, în ciuda eforturilor salvamontiștilor de a-l salva. „Este o zi tristă pentru că un om al muntelui, pe care îl știam, a murit în brațele noastre”, a transmis Salvamont.

„La ora 11:03 am fost anunțați că o persoană se simte rău și a căzut din picioare în Șaua Călugărului. Coborâm drept de pe Furnica cu snowmobilul (pantă cu înclinație de 40 grade) astfel prima echipă de intervenție ajunge la fața locului la 11:09. Evaluăm și constatăm că persoana a intrat în stop cardio-respirator. Sunt inițiate manevrele de resuscitare, efectuându-se masaj cardiac și pentru câteva minute pacientul pare să-și revină”, a anunțat duminică noaptea Salvamont Sinaia.

Citeste și:  Se caută masiv angajați în România! Zeci de mii de locuri de muncă disponibile

Salvamontiștii spun că au efectuat manevrele de resuscitare timp de 50 de minute.

„Din păcate tot ce ne-a mai rămas de făcut a fost să-l transportăm la Cota 1400. Este o zi tristă pentru că un om al muntelui, pe care îl știam, a murit în brațele noastre. Echipa Salvamont Sinaia transmite sincere condoleanțe familiei. Dumnezeu să-l odihnească în pace! Rezumatul zilei: un deces – Șaua Călugărului și două traumatisme de membru superior – Drum de Vară”, au explicat salvamontiștii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.