1.038 de cazuri noi de COVID-19, în judeţul Brașov, în ultimele 24 de ore/ 19.649 de cazuri noi, la nivel naţional

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.649 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 544 mai mult decât în ziua anterioară. 2.430 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba36.6712884,65
2.Arad46.4564834,52
3.Argeș48.9112712,90
4.Bacău46.6946504,70
5.Bihor58.0337727,45
6.Bistrița-Năsăud22.1052446,24
7.Botoșani26.0474374,33
8.Brașov74.97510387,73
9.Brăila23.946981,59
10.Buzău26.2302172,46
11.Caraș-Severin20.6191752,74
12.Călărași18.557911,59
13.Cluj101.131137511,95
14.Constanța76.6939996,22
15.Covasna13.964722,02
16.Dâmbovița38.8152222,78
17.Dolj47.7863182,27
18.Galați47.0143122,91
19.Giurgiu20.780582,09
20.Gorj16.0481051,37
21.Harghita16.3822634,29
22.Hunedoara39.6236334,89
23.Ialomița20.495742,09
24.Iași78.2637933,69
25.Ilfov82.8726388,70
26.Maramureș37.1177506,91
27.Mehedinți16.297711,06
28.Mureș43.3704053,15
29.Neamț35.3905334,53
30.Olt27.1301551,24
31.Prahova67.3524273,00
32.Satu Mare24.3613396,41
33.Sălaj19.8182524,89
34.Sibiu47.3393046,07
35.Suceava46.8087128,00
36.Teleorman25.891811,48
37.Timiș99.53214279,75
38.Tulcea15.1321763,35
39.Vaslui28.3941541,89
40.Vâlcea28.2241222,64
41.Vrancea19.3121582,45
42.Mun. București335.49825318,03
43.Din străinătate**3.71020
44.Cazuri noi nealocate pe județe

13.885*
406
TOTAL1.983.67019.649

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citeste și:  10 cazuri noi de COVID-19, în judeţul Brașov, în ultimele 24 de ore/ 513 cazuri noi, la nivel naţional

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 21 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.983.670 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 27.903 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.812.242 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 784 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD19
3ARGEŞ10
4BACĂU23
5BIHOR12
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI4
8BRĂILA4
9BRAŞOV31
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ34
14CONSTANŢA38
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ6
18GALAŢI18
19GIURGIU4
20GORJ4
21HARGHITA19
22HUNEDOARA26
23IALOMIŢA1
24IAŞI38
25ILFOV41
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI155
29MUREŞ23
30NEAMŢ22
31OLT7
32PRAHOVA24
33SĂLAJ4
34SATU MARE11
35SIBIU17
36SUCEAVA49
37TELEORMAN9
38TIMIŞ49
39TULCEA5
40VÂLCEA6
41VASLUI4
42VRANCEA4

Total784

Până astăzi, 59.477 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.01.2022 (10:00) – 21.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 49 de decese (21 bărbați și 29 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Citeste și:  47 de pacienţi, internaţi în spitalele braşovene cu COVID-19. 1 persoană este la ATI

Dintre cele 49 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani , 6 la categoria de vârstă 50-59 ani, 11 la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 la categoria de vârstă peste 80 ani.

47 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, un pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 49 de pacienți decedați, 43 au fost nevaccinați și 6 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienți vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 5.405, cu 460 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 564 de persoane, cu 17 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 564 de pacienți internați la ATI, 65 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 485 sunt minori, 473 fiind internați în secții, cu 72 mai mult decât în ziua anterioară și 12 la ATI, cu unul mai puțin decât ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.537.775 de teste RT-PCR și 6.831.514 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.336 de teste RT-PCR (13.991 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.345 la cerere) și 55.994 de teste rapide antigenice.

În raportarea de astăzi din alerte.ms.ro, pentru testele RT PCR este un laborator care a realizat prima raportare, astfel există un surplus de 492 de teste la totalul de teste RT PCR efectuate până în prezent. Acest laborator a trimis e-mail explicativ catre INSP în care a confirmat datele raportate în alerte.ms.ro.

Această corecție nu afectează numărul persoanelor pozitive, pentru că fiecare test pozitiv este raportat în coronaforms în momentul prelucrării.

Numărul persoanelor pozitive de astăzi este rezultat doar din testele efectuate în ultimele 24 de ore.

Pe teritoriul României, 88.494 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.332 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 75.683 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 86 de persoane.

Citeste și:  47 de pacienţi, internaţi în spitalele braşovene cu COVID-19. 1 persoană este la ATI

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.519 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 522 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 20 ianuarie, 1.220 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 246.800 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.858 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 134 în Franța, 3.125 în Germania, 99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 12 în SUA, 9 în Suedia, 146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 49 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 13 ianuarie 2022– 20 ianuarie 2022, au fost raportate 71.650.086 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Regatul Unit15.217.280 (+599.966)151.987 (+1757)
Franţa14.739.297 (+1.804.317)127.638 (+1333)
Spania8.518.975 (+747.608)  91.277 (+769)
Italia9.018.425 (+1.047.357)141.825 (+1953)
Germania8.186.850 (+443.622)116.081 (+1030)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 20 IANUARIE 2022
CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚI
328.558.243 (+21.184.452)5.548.696 (+56.542)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 13 ianuarie 2022– 20 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.