1.095 cazuri noi de COVID-19, în judeţul Brașov, în ultimele 24 de ore/ 12.069 cazuri noi, la nivel naţional

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 12.069 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 102 mai mult decât în ziua anterioară. 1.530 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba48.41523620,57
2.Arad61.51228221,01
3.Argeș67.85152719,72
4.Bacău57.2461067,83
5.Bihor75.39918916,26
6.Bistrița-Năsăud27.5751319,29
7.Botoșani33.556809,21
8.Brașov96.375109521,74
9.Brăila28.3762349,57
10.Buzău35.7129414,27
11.Caraș-Severin26.46112812,36
12.Călărași23.3109410,48
13.Cluj135.21729725,32
14.Constanța103.68665922,52
15.Covasna17.451689,61
16.Dâmbovița47.91718111,86
17.Dolj63.16029815,45
18.Galați57.67339610,87
19.Giurgiu25.45120812,64
20.Gorj20.021987,55
21.Harghita20.401216,92
22.Hunedoara51.24424016,73
23.Ialomița24.57618110,67
24.Iași99.91525613,29
25.Ilfov104.99980127,14
26.Maramureș47.2736910,90
27.Mehedinți19.668788,82
28.Mureș56.05221314,05
29.Neamț43.318527,83
30.Olt34.14926612,31
31.Prahova87.07436517,58
32.Satu Mare30.538718,24
33.Sălaj24.7706811,90
34.Sibiu66.2616126,19
35.Suceava55.473565,35
36.Teleorman30.3791378,84
37.Timiș133.38555026,92
38.Tulcea19.4735511,10
39.Vaslui33.7601006,76
40.Vâlcea37.07421215,09
41.Vrancea24.1051828,14
42.Mun. București459.616368238,07
43.Din străinătate**3.9977
44.Cazuri noi nealocate pe județe

14.520*
-1055
TOTAL2.574.38412.069

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citeste și:  48 de pacienţi, internaţi în spitalele braşovene cu COVID-19. 3 persoane sunt la ATI

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 14 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.574.384 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 90.532 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.135.049 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 661 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA31
2ARAD38
3ARGEŞ9
4BACĂU12
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI5
8BRAŞOV10
9BRĂILA10
10BUZĂU20
11CARAŞ-SEVERIN1
12CĂLĂRAŞI4
13CLUJ15
14CONSTANŢA22
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ20
18GALAŢI6
19GIURGIU23
20GORJ10
21HARGHITA9
22HUNEDOARA10
23IALOMIŢA2
24IAŞI14
25ILFOV30
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI2
28MUREŞ25
29NEAMŢ2
30OLT8
31PRAHOVA23
32SATU MARE4
33SĂLAJ3
34SIBIU6
35SUCEAVA5
36TELEORMAN8
37TIMIŞ18
38TULCEA1
39VASLUI2
40VÂLCEA9
41VRANCEA
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI228

TOTAL661

Până astăzi, 61.676 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.02.2022 (10:00) – 14.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 75 de decese (43 bărbați și 32 femei), dintre care 11 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Călărași, Cluj, Dolj, Giurgiu, Gorj, Ialomiţa, Maramureş, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Citeste și:  Braşov: 2 decese cauzate de COVID-19, în ultimele 24 de ore

Dintre cele 75 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de de vârstă 20-29 de ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 21 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 12 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 30 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

74 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Din totalul de 75 de pacienți decedați, 64 au fost nevaccinați și 11 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 11 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județul Ialomiţa şi în Municipiul Bucureşti, în luna ianuarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.938, cu 352 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.155 de persoane, cu 14 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.155 de pacienți internați la ATI, 974 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 798 sunt minori, 777 fiind internați în secții, cu 73 mai mult decât în ziua anterioară și 21 la ATI, cu 3 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.175.315 teste RT-PCR și 8.089.776 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.461 de teste RT-PCR (8.808 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.653 la cerere) și 26.210 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 214.080 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.197 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.396 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 24 de persoane.

Citeste și:  Braşov: 2 decese cauzate de COVID-19, în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.553 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 13 februarie, 2.032 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 544.700 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.888 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 138 în Franța, 3.127 în Germania, 99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 12 în SUA, 11 în Suedia, 151 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 51 în Cipru, 8 în India, 8 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 14 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 3 februarie 2022– 10 februarie 2022, au fost raportate 97.966.503 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Regatul Unit17.803.325 (+428.248)158.318 (+1474)
Franţa21.039.639 (+1.166.650)133.614 (+2026)
Spania10.495.284 (+377.451)  95.043 (+1345)
Italia11.847.436 (+611.691)149.896 (+2576)
Germania11.768.128 (+1.346.451)119.450 (+1118)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 10 FEBRUARIE 2022
CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚI
394.483.957 (+18.254.411)5.753.799 (+71.971)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 3 februarie 2022– 10 februarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.