1.046 cazuri noi de COVID-19, în judeţul Brașov, în ultimele 24 de ore/ 31.776 cazuri noi, la nivel naţional

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 31.776 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 895 mai puțin decât în ziua anterioară. 3.182 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba43.69969116,71
2.Arad55.61494116,92
3.Argeș56.68861412,36
4.Bacău54.45252010,47
5.Bihor70.42981218,94
6.Bistrița-Năsăud25.35248510,78
7.Botoșani31.61934711,95
8.Brașov87.015104620,33
9.Brăila26.2031576,03
10.Buzău31.83148510,36
11.Caraș-Severin23.9503029,62
12.Călărași21.2312597,91
13.Cluj121.263212526,97
14.Constanța91.972134120,28
15.Covasna15.8602017,95
16.Dâmbovița44.4455059,11
17.Dolj56.447102611,03
18.Galați53.1815099,11
19.Giurgiu22.6921627,20
20.Gorj18.4471986,06
21.Harghita19.3961849,34
22.Hunedoara46.77672714,71
23.Ialomița22.5522706,45
24.Iași92.388138312,31
25.Ilfov93.461117421,57
26.Maramureș44.77245115,27
27.Mehedinți18.0922045,09
28.Mureș50.28379711,83
29.Neamț41.34539010,57
30.Olt30.3114476,52
31.Prahova78.244143011,45
32.Satu Mare28.54828911,01
33.Sălaj23.43822814,45
34.Sibiu58.23670820,51
35.Suceava53.6143829,38
36.Teleorman28.3112755,45
37.Timiș122.245182227,43
38.Tulcea17.99426612,23
39.Vaslui31.8413025,76
40.Vâlcea32.49316011,31
41.Vrancea22.3493687,26
42.Mun. București399.151733326,42
43.Din străinătate**3.93911
44.Cazuri noi nealocate pe județe

44.623*
-551
TOTAL2.356.79231.776

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 4 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.356.792 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 66.053 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.972.402 pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.638 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA54
2ARAD50
3ARGEŞ31
4BACĂU36
5BIHOR18
6BISTRIŢA-NĂSĂUD18
7BOTOŞANI11
8BRĂILA13
9BRAŞOV41
10BUZĂU54
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ52
14CONSTANŢA64
15COVASNA15
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ45
18GALAŢI30
19GIURGIU9
20GORJ18
21HARGHITA14
22HUNEDOARA42
23IALOMIŢA12
24IAŞI74
25ILFOV72
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI9
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI379
29MUREŞ33
30NEAMŢ22
31OLT21
32PRAHOVA56
33SĂLAJ9
34SATU MARE11
35SIBIU40
36SUCEAVA68
37TELEORMAN23
38TIMIŞ96
39TULCEA12
40VÂLCEA18
41VASLUI11
42VRANCEA9

Total1.638

Până astăzi, 60.450 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.02.2022 (10:00) – 04.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 97 de decese (63 bărbați și 34 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Suceava, Teleorman,Timiș, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 97 de decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 la categoria de vârstă peste 80 ani.

95 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 97 de pacienți decedați, 78 au fost nevaccinați și 19 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, survenit în luna ianuarie 2022, în județul Giurgiu.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.927, cu 208 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.036 de persoane, cu 43 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.036 de pacienți internați la ATI, 875 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 850 sunt minori, 826 fiind internați în secții, cu 3 mai puțin decât în ziua anterioară și 24 la ATI, cu 4 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.931.111 teste RT-PCR și 7.613.882 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 32.618 teste RT-PCR (19.259 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.359 la cerere) și 68.817 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 230.748 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.931 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 102.565 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 23 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.225 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 920 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 3 februarie, 1.431 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 293.800 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.879 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 138 în Franța, 3.127 în Germania, 99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 12 în SUA, 11 în Suedia, 146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 51 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 13 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 27 ianuarie 2022– 3 februarie 2022, au fost raportate 90.909.480 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Regatul Unit17.375.077 (+2.157.797)156.844 (+4857)
Franţa19.872.989 (+2.570.441)131.588 (+2099)
Spania10.117.833 (+726.561)  93.698 (+1391)
Italia11.235.745 (+1.023.124)147.320 (+2977)
Germania10.421.677 (+1.385.882)118.332 (+1206)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 3 FEBRUARIE 2022
CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚI
376.229.546 (+25.415.462)5.681.828 (+78.071)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 27 ianuarie 2022– 3 februarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.