138 de cazuri noi de COVID-19, în judeţul Brașov, în ultimele 24 de ore/ 2.736 cazuri noi, la nivel naţional

Până astăzi, 23 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.766.987 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.116 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.653.179 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 2.736 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 49 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33308353,34
2.Arad405401164,57
3.Argeș45410762,64
4.Bacău40638451,66
5.Bihor491961394,14
6.Bistrița-Năsăud19156241,32
7.Botoșani22332221,27
8.Brașov652741384,06
9.Brăila22349352,63
10.Buzău23768452,54
11.Caraș-Severin18509372,49
12.Călărași17512121,47
13.Cluj865111634,12
14.Constanța680281252,67
15.Covasna12623482,39
16.Dâmbovița35856552,68
17.Dolj44547231,48
18.Galați43403521,77
19.Giurgiu19280181,67
20.Gorj15049171,43
21.Harghita13780261,09
22.Hunedoara352431793,55
23.Ialomița19218342,47
24.Iași70698561,79
25.Ilfov74546863,43
26.Maramureș30679501,77
27.Mehedinți15594161,68
28.Mureș388291353,24
29.Neamț30646401,52
30.Olt25707291,68
31.Prahova62397532,52
32.Satu Mare20386261,56
33.Sălaj17535222,04
34.Sibiu42027623,72
35.Suceava37556410,95
36.Teleorman24613562,38
37.Timiș857531243,52
38.Tulcea13631172,15
39.Vaslui26526211,03
40.Vâlcea26282272,12
41.Vrancea17582321,49
42.Mun. București3004583283,04
43.Din străinătate**19061 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    12106*50 
 TOTAL1.766.9872736 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citeste și:  Puțin peste 1.900 de braşoveni, vaccinaţi în ultimele 24 de ore

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 588 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD36
3ARGEŞ14
4BACĂU15
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI1
8BRĂILA1
9BRAŞOV13
10BUZĂU13
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN25
13CLUJ10
14CONSTANŢA16
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ11
18GALAŢI11
19GIURGIU3
20GORJ15
21HARGHITA12
22HUNEDOARA36
23IALOMIŢA5
24IAŞI25
25ILFOV23
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI68
29MUREŞ15
30NEAMŢ23
31OLT19
32PRAHOVA16
33SĂLAJ6
34SATU MARE6
35SIBIU5
36SUCEAVA15
37TELEORMAN26
38TIMIŞ43
39TULCEA3
40VÂLCEA3
41VASLUI5
42VRANCEA4
 Total    588

Până astăzi, 55.386 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.11.2021 (10:00) – 23.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 273 de decese (121 bărbați și 152 femei), din care 30 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Cluj, Covasna, Caraș Severin, Constanța, Dolj,  Dâmbovița, Giurgiu, Galați, Harghita, Iași, Ilfov, Ialomița, Teleorman, Maramureș. Mureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Hunedoara,Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Citeste și:  Cinci profesori din Brașov, răsplătiți cu Ordinul "Meritul pentru Învățământ" în grad de Cavaler

Dintre cele 273 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 9 la categoria de vârstă 40-49 ani, 26 la categoria de vârstă 50-59 ani, 64 la categoria de vârstă 60-69 ani, 94 la categoria de vârstă 70-79 ani și 78 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Au fost raportate 30 de decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Bacău, Bihor, Brașovm Galați, Giurgiu, Ialomița, Iași, Sibiu, Suceava, în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 243 decese.

 Din totalul de 273 de pacienți decedați, 243 erau nevaccinați și 30 vaccinați. Cei 30 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 de ani. 24 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 6 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.162. Dintre acestea, 1.490 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.490 de pacienți internați la ATI, 152 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 155 sunt minori, 138 fiind internați în secții și 17 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.643.392 teste RT-PCR și 5.140.572 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 54.729, din care 15.133 de teste RT-PCR (8.452 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.681 la cerere) și 39.596 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 48.788 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.204 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.621 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 54 de persoane.

Citeste și:  Vrei în echipa Primăriei Brașov? Mai multe posturi, scoase la concurs! Ce salariu se oferă ...

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.094 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 379 la TelVerde.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 22 noiembrie, 2.397 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 508.405 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.802 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 12 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 11 noiembrie 2021 – 18 noiembrie 2021, au fost raportate 43.350.381 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit9.561.099  (+474.800)142.898  (+2266)
Franţa    7.310.664  (+129.832)118.271    (+469)
Spania5.061.045    (+41.790)  87.745    (+283)
Italia4.873.075    (+90.273)132.893    (+669)
Germania5.129.950  (+457.582)             98.274   (+2082)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 18 NOIEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 254.053.508  (+6.819.075) 5.111.187  (+103.648)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 11 noiembrie 2021 – 18 noiembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.