253 de cazuri noi de COVID-19, în judeţul Brașov, în ultimele 24 de ore/ 8.118 de cazuri noi, la nivel naţional

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 8.118 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 523 mai mult decât în ziua anterioară. 778 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba35.6431152,88
2.Arad44.8751763,26
3.Argeș48.1001412,02
4.Bacău44.5372153,22
5.Bihor55.0793134,81
6.Bistrița-Năsăud21.3131534,18
7.Botoșani24.5721312,67
8.Brașov71.9202535,45
9.Brăila23.643311,23
10.Buzău25.4141041,51
11.Caraș-Severin20.077591,77
12.Călărași18.199241,03
13.Cluj97.2907208,37
14.Constanța73.7845784,12
15.Covasna13.710261,47
16.Dâmbovița37.9991031,98
17.Dolj46.601731,34
18.Galați45.9551441,92
19.Giurgiu20.476431,28
20.Gorj15.707290,85
21.Harghita15.483463,04
22.Hunedoara38.2331503,52
23.Ialomița20.116421,53
24.Iași75.7322392,55
25.Ilfov80.6722755,50
26.Maramureș34.7594314,38
27.Mehedinți16.104290,73
28.Mureș41.9231272,14
29.Neamț33.6471642,90
30.Olt26.748330,83
31.Prahova65.9641802,18
32.Satu Mare23.1291624,43
33.Sălaj18.952793,12
34.Sibiu45.902924,27
35.Suceava44.2832726,13
36.Teleorman25.536291,00
37.Timiș94.8436026,24
38.Tulcea14.544742,01
39.Vaslui27.747691,19
40.Vâlcea27.701701,79
41.Vrancea18.728211,66
42.Mun. București325.316989 5,64
43.Din străinătate**3.59430
44.Cazuri noi nealocate pe județe

6.996*
482
TOTAL1.911.5468.118

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citeste și:  47 de pacienţi, internaţi în spitalele braşovene cu COVID-19. 1 persoană este la ATI

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 17 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.911.546 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 20.619 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.776.122 de pacienți au fost declarați vindecați.

Numărul persoanelor considerate vindecate este cel din data de 15.01.2022, pentru astăzi nu a putut fi calculat din cauza unor rectificări apărute pe platforma electronică dedicată.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 358 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA4
2ARAD12
3ARGEŞ7
4BACĂU14
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI3
8BRĂILA2
9BRAŞOV16
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ19
14CONSTANŢA16
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ7
18GALAŢI11
19GIURGIU5
20GORJ3
21HARGHITA3
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA3
24IAŞI17
25ILFOV29
26MARAMUREŞ6
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI79
29MUREŞ3
30NEAMŢ8
31OLT2
32PRAHOVA9
33SĂLAJ1
34SATU MARE4
35SIBIU
36SUCEAVA20
37TELEORMAN3
38TIMIŞ16
39TULCEA2
40VÂLCEA4
41VASLUI2
42VRANCEA

Total358

Până astăzi, 59.257 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citeste și:  10 cazuri noi de COVID-19, în judeţul Brașov, în ultimele 24 de ore/ 513 cazuri noi, la nivel naţional

În intervalul 16.01.2022 (10:00) – 17.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 17 decese (9 bărbați și 8 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bihor, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Satu Mare, Timiș, Vaslui.

Dintre cele 17 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 la categoria de vârstă 60-69 ani, 6 la categoria de vârstă 70-79 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 17 pacienți decedați, 11 au fost nevaccinați și 6 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani și prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 4.027, cu 380 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 485 de persoane, cu 11 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 485 de pacienți internați la ATI, 52 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 338 sunt minori, 317 fiind internați în secții, cu 44 mai mult decât în ziua anterioară și 21 la ATI, cu 8 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.362.576 de teste RT-PCR și 6.611.997 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 10.033 de teste RT-PCR (6.244 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.789 la cerere) și 24.284 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 60.000 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.738 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 64.083 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 31 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.025 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Citeste și:  47 de pacienţi, internaţi în spitalele braşovene cu COVID-19. 1 persoană este la ATI

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 16 ianuarie, 3.332 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 752.548 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.843 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 206 în Marea Britanie, 133 în Franța, 3.125 în Germania, 97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 12 în SUA, 9 în Suedia, 146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 45 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 6 ianuarie 2022– 13 ianuarie 2022, au fost raportate 65.756.908 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Regatul Unit14.617.314 (+1.381.913)150.230 (+1379)
Franţa12.934.980 (+2.345.477)126.305 (+1742)
Spania7.771.367 (+986.081)  90.508 (+819)
Italia7.971.068 (+1.404.121)139.872 (+1827)
Germania7.743.228 (+445.908)115.051 (+2126)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 13 IANUARIE 2022
CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚI
307.373.791(+16.759.858)5.492.154 (+41.196)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 6 ianuarie 2022– 13 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.