51 de cazuri noi de COVID-19, în judeţul Brașov, în ultimele 24 de ore/ 1.377 cazuri noi, la nivel naţional

Până astăzi, 28 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.776.949 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.277 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.679.942 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.377 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 19 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33580192,34
2.Arad41045803,39
3.Argeș45701281,88
4.Bacău40838381,10
5.Bihor49625843,01
6.Bistrița-Năsăud19235140,91
7.Botoșani22473201,00
8.Brașov65757512,86
9.Brăila2247751,66
10.Buzău23915181,53
11.Caraș-Severin18678261,84
12.Călărași17633171,06
13.Cluj87188942,94
14.Constanța68342491,86
15.Covasna12840381,90
16.Dâmbovița36081321,73
17.Dolj44776401,03
18.Galați43714451,18
19.Giurgiu194701051,26
20.Gorj15120110,91
21.Harghita13864111,25
22.Hunedoara35478272,40
23.Ialomița19323141,66
24.Iași71042441,25
25.Ilfov74951632,46
26.Maramureș30870241,42
27.Mehedinți15662131,18
28.Mureș39224572,32
29.Neamț30799151,01
30.Olt25853261,26
31.Prahova62679381,62
32.Satu Mare20489131,15
33.Sălaj17630211,51
34.Sibiu423911062,67
35.Suceava37674140,64
36.Teleorman24774321,67
37.Timiș86298662,54
38.Tulcea1369661,37
39.Vaslui2662390,84
40.Vâlcea26387151,27
41.Vrancea17669110,96
42.Mun. București3018831912,04
43.Din străinătate**19336 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    11269*-259 
 TOTAL1.776.9491.377 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citeste și:  România a importat în 2021, petrol brut și gaze naturale în valoare de peste 2,8 miliarde de euro

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 184 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD18
3ARGEŞ2
4BACĂU4
5BIHOR
6BISTRIŢA-NĂSĂUD
7BOTOŞANI1
8BRĂILA
9BRAŞOV8
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN
13CLUJ8
14CONSTANŢA7
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ2
18GALAŢI5
19GIURGIU5
20GORJ8
21HARGHITA2
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA
24IAŞI4
25ILFOV6
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI25
29MUREŞ5
30NEAMŢ2
31OLT4
32PRAHOVA3
33SĂLAJ4
34SATU MARE6
35SIBIU4
36SUCEAVA5
37TELEORMAN8
38TIMIŞ2
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI6
42VRANCEA1
 Total   184

Până astăzi, 56.275 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.11.2021 (10:00) – 28.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 106 decese (63 bărbați și 43 femei), din care 18 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Dolj, Giurgiu, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vâlcea, Vaslui și Municipiul București.

Citeste și:  208 cazuri noi de COVID-19, în judeţul Brașov, în ultimele 24 de ore/ 12.082 de cazuri noi, la nivel naţional

Dintre cele 106 decese, 5 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 16 la categoria de vârstă 50-59 ani, 29 la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 la categoria de vârstă peste 80 ani.

102 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a înregistrat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 18 decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele  Bacău, Bihor, Giurgiu, Neamț, în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 88 de decese.

 Din totalul de 106 pacienți decedați, 96 erau nevaccinați și 10 vaccinați. Cei 10 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 de ani. 9 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.646. Dintre acestea, 1.212 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.212 pacienți internați la ATI, 120 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 124 sunt minori, 114 fiind internați în secții și 10 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.706.937 de teste RT-PCR și 5.268.212 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 8.728 de teste RT-PCR (3.584 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.144 la cerere) și 12.410 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 36.168 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.512 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.539 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 50 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.579 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Citeste și:  Prima tranșă de vaccinuri Pfizer pentru copiii cu vârste între 5-11 ani sosește mâine în România/ 12.000 de doze vor ajunge la Brașov

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 27 noiembrie, 2.578 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 594.490 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.802 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 12 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 18 noiembrie 2021 – 25 noiembrie 2021, au fost raportate 45.308.597 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit9.845.492  (+284.393)143.927  (+1029)
Franţa    7.483.282  (+172.618)118.705    (+434)
Spania5.111.842    (+50.797)  87.904    (+159)
Italia4.954.585    (+81.510)133.415    (+522)
Germania5.573.756  (+443.806)            100.119  (+1845)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 25 NOIEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 257.905.015  (+3.851.507) 5.163.609  (+52.422)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 18 noiembrie 2021 – 25 noiembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.