637 de cazuri noi de COVID-19, în judeţul Brașov, în ultimele 24 de ore/ 34.255 de cazuri noi, la nivel naţional

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 34.255 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 14.570 mai mult decât în ziua anterioară. 4.375 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba38.2353338,05
2.Arad48.6806997,86
3.Argeș50.8143265,49
4.Bacău49.2827707,10
5.Bihor62.026139411,43
6.Bistrița-Năsăud23.3061738,85
7.Botoșani27.8416137,40
8.Brașov77.77263711,40
9.Brăila24.3861532,34
10.Buzău27.3835494,20
11.Caraș-Severin21.3962074,52
12.Călărași19.1651813,06
13.Cluj106.247106816,95
14.Constanța81.03191910,08
15.Covasna14.2761273,17
16.Dâmbovița40.2404984,14
17.Dolj49.4784944,17
18.Galați48.6315244,62
19.Giurgiu21.230653,33
20.Gorj16.5482302,28
21.Harghita17.2863116,41
22.Hunedoara41.2505367,46
23.Ialomița20.8921363,02
24.Iași82.05213056,40
25.Ilfov85.85274012,19
26.Maramureș39.56093610,58
27.Mehedinți16.6721511,80
28.Mureș45.148601 5,44
29.Neamț37.2426707,05
30.Olt27.6461242,28
31.Prahova69.5206164,72
32.Satu Mare25.6923068,83
33.Sălaj20.8483048,53
34.Sibiu49.7957689,40
35.Suceava49.3587189,35
36.Teleorman26.3511342,41
37.Timiș105.076140515,84
38.Tulcea15.9542076,40
39.Vaslui29.1712472,94
40.Vâlcea29.0822164,55
41.Vrancea20.0442893,82
42.Mun. București350.328492211,71
43.Din străinătate**3.80426
44.Cazuri noi nealocate pe județe

26.561*
8.627
TOTAL2.083.15134.255

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citeste și:  58 de pacienţi, internaţi în spitalele braşovene cu COVID-19. 3 persoane sunt la ATI

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 26 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.083.151 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 38.012 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.851.867 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.361 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD25
3ARGEŞ30
4BACĂU38
5BIHOR25
6BISTRIŢA-NĂSĂUD13
7BOTOŞANI11
8BRĂILA4
9BRAŞOV44
10BUZĂU27
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ51
14CONSTANŢA77
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA16
17DOLJ21
18GALAŢI22
19GIURGIU16
20GORJ4
21HARGHITA22
22HUNEDOARA42
23IALOMIŢA6
24IAŞI54
25ILFOV81
26MARAMUREŞ12
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI315
29MUREŞ32
30NEAMŢ28
31OLT13
32PRAHOVA34
33SĂLAJ8
34SATU MARE14
35SIBIU24
36SUCEAVA63
37TELEORMAN26
38TIMIŞ76
39TULCEA9
40VÂLCEA9
41VASLUI8
42VRANCEA6

Total1.361

Până astăzi, 59.726 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citeste și:  58 de pacienţi, internaţi în spitalele braşovene cu COVID-19. 3 persoane sunt la ATI

În intervalul 25.01.2022 (10:00) – 26.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 94 de decese (52 bărbați și 42 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava,Teleorman, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 94 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 la categoria de vârstă peste 80 ani.

88 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 94 de pacienți decedați, 77 au fost nevaccinați și 17 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 7.348, cu 254 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 692 de persoane, cu 42 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 692 de pacienți internați la ATI, 585 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 667 sunt minori, 655 fiind internați în secții, cu 19 mai mult decât în ziua anterioară și 12 la ATI, cu 5 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.650.852 de teste RT-PCR și 7.048.030 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 35.207 teste RT-PCR (19.635 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.572 la cerere) și 73.730 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 131.301 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.369 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 87.838 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 55 de persoane.

Citeste și:  58 de pacienţi, internaţi în spitalele braşovene cu COVID-19. 3 persoane sunt la ATI

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 9.672 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 941 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 25 ianuarie, 1.092 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 225.861 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.865 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 134 în Franța, 3.125 în Germania, 99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 12 în SUA, 11 în Suedia, 146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 50 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 3 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 13 ianuarie 2022– 20 ianuarie 2022, au fost raportate 71.650.086 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Regatul Unit15.217.280 (+599.966)151.987 (+1757)
Franţa14.739.297 (+1.804.317)127.638 (+1333)
Spania8.518.975 (+747.608)  91.277 (+769)
Italia9.018.425 (+1.047.357)141.825 (+1953)
Germania8.186.850 (+443.622)116.081 (+1030)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 20 IANUARIE 2022
CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚI
328.558.243 (+21.184.452)5.548.696 (+56.542)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 13 ianuarie 2022– 20 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.