9 medalii pentru Corona la Campionatul Național de Patinaj Viteză pe probe și poliatlon pentru juniori

  • 9 medalii pentru Corona la Campionatul Național de Patinaj Viteză pe probe și poliatlon pentru juniori

Campionatul Național al României pe probe și poliatlon pentru juniori CDEFG a avut loc în Polonia, pe Ice Arena Tomaszów Mazowiecki din orașul cu același nume, între 4 și 6 martie. Arena este una cunoscută în lumea patinajului viteză și a găzduit mai multe cupe mondiale și un campionat mondial de short track pentru juniori.

Nu este de mirare că tinerii patinatori ai Coronei, mulți dintre ei la primul contact cu o pistă de gheață de 400m, au fost emoționați înaintea competiției!

Însă, CN au fost un prilej bun pentru patinatorii Brașovului de a-și măsura forțele cu sportivii de la alte cluburi din țară și pentru a-și verifica nivelul individual de pregătire.

Citeste și:  Adrian Ioan Veştea, liderul liberalilor brașoveni și al Consiliului Județean, este noul președinte al Ligii Aleșilor Locali ai PNL la nivel național

Au patinat cu pasiune și plăcere și au reușit să aducă acasă, la Brașov, 9 medalii (una de aur, patru de argint și patru de bronz).

Rezultatele obținute:

  • Antonia Frâncu Citre (Juniori B) – locul 3 poliatlon (500m, 1000m, 1500m, 3000m)
  • Cristian Frâncu Citre (Juniori C) – locul 2 poliatlon (2x500m, 1000m, 1500m)
  • Jessica Onica (Juniori C) – locul 2 poliatlon (2x500m, 1000m, 1500m)
  • Cleopatra Munteanu (Juniori D) – locul 2 poliatlon (2x500m, 2x1000m)
  • Vanessa Fejer (Juniori D) – locul 5 poliatlon (2x500m, 2x1000m)
  • Sara Căutiașu (Juniori D) – locul 6 poliatlon (2x500m, 2x1000m)
  • Ariana Boariu (Juniori D) – locul 3 poliatlon (2x500m, 2x1000m)
  • Anya Adafinei (Juniori E) – locul 2 poliatlon (2x300m, 2x500m); locul 1 500m
  • Ilinca Avram (Juniori E) – locul 10 poliatlon (2x300m, 2x500m)
  • Mara Sofia Mereuță (Juniori E) – locul 13 poliatlon (2x300m, 2x500m)
  • Ana Maria Bălescu (Juniori E) – locul 5 poliatlon (2x300m, 2x500m)
  • Alexandra Spătăroiu (Juniori E) – locul 7 poliatlon (2x300m, 2x500m)
  • Mara Baicu (Juniori E) – locul 11 poliatlon (2x300m, 2x500m)
  • Ecaterina Munteanu (Juniori F) – locul 3 poliatlon (2x100m, 2x300m)
  • Paul Turjan (Juniori F) – locul 3 poliatlon (2x100m, 2x300m)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.