96 de cazuri noi de COVID-19, în judeţul Brașov, în ultimele 24 de ore/ 1.958 cazuri noi, la nivel naţional

Până astăzi, 26 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.773.845 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.234 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.670.101 pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.958 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 38 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33500492,71
2.Arad40882923,78
3.Argeș45628602,2
4.Bacău40759451,35
5.Bihor49478893,48
6.Bistrița-Năsăud19208161,13
7.Botoșani22432211,06
8.Brașov65606963,38
9.Brăila22455252
10.Buzău23857201,92
11.Caraș-Severin18623392,13
12.Călărași17588101,25
13.Cluj869891793,38
14.Constanța68257612,14
15.Covasna12780412,22
16.Dâmbovița36011592,06
17.Dolj44704391,21
18.Galați43534461,38
19.Giurgiu19353141,39
20.Gorj1510481,08
21.Harghita13834121,53
22.Hunedoara35421682,9
23.Ialomița19304181,89
24.Iași70943631,47
25.Ilfov74854762,85
26.Maramureș30810401,53
27.Mehedinți15636101,34
28.Mureș39073712,66
29.Neamț30745251,26
30.Olt25814501,5
31.Prahova62618831,93
32.Satu Mare20460211,36
33.Sălaj17594191,78
34.Sibiu422381033,17
35.Suceava37638180,76
36.Teleorman24732371,93
37.Timiș861331212,94
38.Tulcea13682151,68
39.Vaslui26593221,03
40.Vâlcea26348241,65
41.Vrancea17638121,15
42.Mun. București3014552192,41
43.Din străinătate**19213 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    11613*-181 
 TOTAL1.773.8451.958 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citeste și:  208 cazuri noi de COVID-19, în judeţul Brașov, în ultimele 24 de ore/ 12.082 de cazuri noi, la nivel naţional

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 431 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD49
3ARGEŞ16
4BACĂU7
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD
7BOTOŞANI5
8BRĂILA3
9BRAŞOV6
10BUZĂU20
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ12
14CONSTANŢA11
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ3
18GALAŢI6
19GIURGIU2
20GORJ6
21HARGHITA7
22HUNEDOARA16
23IALOMIŢA3
24IAŞI18
25ILFOV12
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI53
29MUREŞ19
30NEAMŢ21
31OLT8
32PRAHOVA14
33SĂLAJ4
34SATU MARE2
35SIBIU7
36SUCEAVA15
37TELEORMAN14
38TIMIŞ25
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI4
42VRANCEA3
 Total     431

Până astăzi, 55.989 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.11.2021 (10:00) – 26.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 160 de decese (73 bărbați și 87 femei), din care 45 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Citeste și:  România a importat în 2021, petrol brut și gaze naturale în valoare de peste 2,8 miliarde de euro

Dintre cele 160 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 10-99 ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 ani, 21 la categoria de vârstă 50-59 ani, 34 la categoria de vârstă 60-69 ani, 51 la categoria de vârstă 70-79 ani și 48 la categoria de vârstă peste 80 ani.

150 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 45 de decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Arad, Bacău, Brașov, Bihor, Giurgiu, Gorj, Ilfov, Mehedinți, Neamț, Suceava și Municipiul București, în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 115 decese.

 Din totalul de 160 de pacienți decedați, 142 erau nevaccinați și 18 vaccinați. Cei 18 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.338. Dintre acestea, 1.312 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.312 pacienți internați la ATI, 130 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 130 sunt minori, 116 fiind internați în secții și 14 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.686.762 de teste RT-PCR și 5.230.220 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.917 teste RT-PCR (6.776 în baza definiției de caz și a protocolului medical și  6.141 la cerere) și 29.785 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 36.612 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.544 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.221 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 50 de persoane.

Citeste și:  Mâine vor fi distribuite către școli, noile teste de salivă ambalate în kituri individuale

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.977 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 306 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 25 noiembrie, 2.010 sancțiuni contravenționale, în valoare de 397.351 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.802 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 12 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 18 noiembrie 2021 – 25 noiembrie 2021, au fost raportate 45.308.597 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit9.845.492  (+284.393)143.927  (+1029)
Franţa    7.483.282  (+172.618)118.705    (+434)
Spania5.111.842    (+50.797)  87.904    (+159)
Italia4.954.585    (+81.510)133.415    (+522)
Germania5.573.756  (+443.806)            100.119  (+1845)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 25 NOIEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 257.905.015  (+3.851.507) 5.163.609  (+52.422)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 18 noiembrie 2021 – 25 noiembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.