Prefectura Brașov analizează cazurile de elevi cu probleme de comportament și întărește colaborarea dintre instituții în mediul școlar

Prefectul județului Brașov a convocat astăzi o nouă întrunire a grupului de lucru privind situația elevilor cu probleme de comportament și acordarea de asistență educațională. La întâlnire au participat reprezentanți ai Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Brașov, Inspectoratului de Poliție Județean – Biroul Siguranță Școlară, Inspectoratului Școlar Județean, Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională și Direcției de Asistență Socială Brașov.

La finalul întâlnirii, prefectul Mihai Cătălin Văsii a declarat: „Am luat în discuție câteva cazuri de elevi care au avut manifestări agresive în unități de învățământ din județ, precum și o situație conflictuală care a implicat și părinții unor elevi. De asemenea, am analizat modul în care au fost și sunt gestionate aceste cazuri. Ca o concluzie a întâlnirii de astăzi, colaborarea între instituțiile reprezentate în grupul de lucru este foarte bună și, față de anii trecuți, se constată o îmbunătățire a situației generate de elevii cu probleme de comportament. Cu toate acestea, încă mai avem cazuri de reticență în a face sesizări oficiale către instituțiile abilitate să intervină în situații conflictuale din unitățile de învățământ”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.