kis fm

Breaking: Record de infectări Covid 10.269 cazuri noi – 168 de pacienți au murit!

Până astăzi, 18 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 383.743 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

261.387 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.269 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba82832336,25
2.Arad91501835,85
3.Argeș104962173,78
4.Bacău110211812,61
5.Bihor115793105,87
6.Bistrița-Năsăud4780974,38
7.Botoșani4939552,6
8.Brașov150924226,63
9.Brăila46341212,76
10.Buzău55431012,46
11.Caraș-Severin3971932,86
12.Călărași3155572,99
13.Cluj169555017,52
14.Constanța119215285,81
15.Covasna3434753,34
16.Dâmbovița93761863,32
17.Dolj101571923,57
18.Galați83291292,22
19.Giurgiu2968702,27
20.Gorj3876441,85
21.Harghita4152532,17
22.Hunedoara69622803,12
23.Ialomița35361023,19
24.Iași159694373,24
25.Ilfov112203476,81
26.Maramureș71511723,79
27.Mehedinți31951032,79
28.Mureș96312434,98
29.Neamț8223952,43
30.Olt58761131,73
31.Prahova156142784,2
32.Satu Mare4091614,77
33.Sălaj48251095,34
34.Sibiu110913309,01
35.Suceava117681862,21
36.Teleorman4602952,8
37.Timiș158553736,59
38.Tulcea26861202,78
39.Vaslui65941312,03
40.Vâlcea6964693,13
41.Vrancea4610761,82
42.Mun. București5313011415,45
43.Cazuri noi nealocate pe județe6339*1560 
 TOTAL383.74310.269 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citeste și:  Incidența Covid la Brașov a coborât sub pragul de 8 cazuri la mie

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Description: C:\Users\User\Downloads\WhatsApp Image 2020-11-18 at 13.31.43.jpeg

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.207 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA32
2ARAD61
3ARGEŞ17
4BACĂU22
5BIHOR26
6BISTRIŢA-NĂSĂUD10
7BOTOŞANI19
8BRĂILA9
9BRAŞOV32
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN34
13CLUJ75
14CONSTANŢA40
15COVASNA12
16DÂMBOVIŢA27
17DOLJ28
18GALAŢI8
19GIURGIU12
20GORJ11
21HARGHITA12
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA18
24IAŞI68
25ILFOV48
26MARAMUREŞ18
27MEHEDINŢI15
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI142
29MUREŞ30
30NEAMŢ26
31OLT31
32PRAHOVA49
33SĂLAJ6
34SATU MARE17
35SIBIU54
36SUCEAVA42
37TELEORMAN8
38TIMIŞ98
39TULCEA9
40VÂLCEA7
41VASLUI11
42VRANCEA1
 TOTAL1207

Până astăzi, 9.429 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citeste și:  Cardurile pentru masa caldă, destinată persoanelor dezavantajate, pot fi folosite de săptămâna viitoare, la Brașov

În intervalul 17.11.2020 (10:00) – 18.11.2020 (10:00) au fost raportate 168 de decese (102 bărbați și 66 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 42 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 62 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

163 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.179. Dintre acestea, 1.174 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.771.316  teste. Dintre acestea, 37.906 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 23.269  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 14.637 la cerere.

Citeste și:  CJSU: Sânpetru, Victoria, Prejmer și Ghimbav rămân în scenariul roșu

Pe teritoriul României, 46.875 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.285 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 80.763 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.494 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 747 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 17 noiembrie a.c., 7.768 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.357.090 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 7 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.863  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.935 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 17 noiembrie 2020, au fost raportate 10.908.028 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa1.991.233  (+9.406)  45.054 (+506)    148.669   (+2.273)
Spania1.496.864(+38.273)  41.253 (+484)    150.376          – 
Regatul Unit1.390.681(+21.363)  52.147 (+213)        3.148         (+13)
Italia1.205.881 (+27.352)  45.733 (+504)    457.798  (+15.434)
Germania   815.746(+14.419)             12.814 (+267)    537.347  (+15.782)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 17 NOIEMBRIE 2020  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 55.154.651 (+578.223)1.328.537 (+8.745)35.796.949  (+433.238)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 16 – 17 noiembrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.