Primarul Braşovului, George Scripcaru, a anunțat sâmbătă că oraşul va avea un spital regional, proiect de 450 milioane euro.
“Împreună cu consultanţii BERD vom identifica sursele de finanţare pentru spital, pe trei variante: fonduri accesabile, parteneriat public-privat, investitor privat pentru construcţie, iar mentenanţa să fie făcută de o companie privată, iar partea de sănătate să ţină de sectorul public”, a adăugat George Scripcaru. Spitalul va avea până în 900 de paturi.
![](https://brasovstiri.ro/wp-content/uploads/2019/06/spital-1.jpg)