Crește numărul cazurilor de Covid-19: peste 100 de cazuri, în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 21 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.875 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.046.952 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 102 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba212820,01
2.Arad2369510,03
3.Argeș2748410,03
4.Bacău2610620,02
5.Bihor29290
6.Bistrița-Năsăud1189510,03
7.Botoșani1420010,02
8.Brașov43692-1**0,01
9.Brăila133020,01
10.Buzău1259210,02
11.Caraș-Severin114930,01
12.Călărași100650,01
13.Cluj5766930,06
14.Constanța42990-1**0,03
15.Covasna8558
16.Dâmbovița225110,01
17.Dolj2671820,03
18.Galați276710,01
19.Giurgiu1103410,01
20.Gorj92200,02
21.Harghita82920,01
22.Hunedoara2288830,03
23.Ialomița107960,01
24.Iași4248250,04
25.Ilfov4518260,07
26.Maramureș2043620,02
27.Mehedinți8339
28.Mureș2399020,01
29.Neamț1899410,01
30.Olt1463310,01
31.Prahova3548630,04
32.Satu Mare1303610,06
33.Sălaj1095320,01
34.Sibiu2652620,02
35.Suceava242360,01
36.Teleorman137320,04
37.Timiș5440890,04
38.Tulcea844410,02
39.Vaslui1600440,02
40.Vâlcea164550,01
41.Vrancea10694
42.Mun. București183866170,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe    536*32 
 TOTAL1.081.875102 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citeste și:  Cinci profesori din Brașov, răsplătiți cu Ordinul "Meritul pentru Învățământ" în grad de Cavaler

**Numărul total de cazuri aferent județelor Brașov și Constanța a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 12 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA
2ARAD
3ARGEŞ1
4BACĂU1
5BIHOR
6BISTRIŢA-NĂSĂUD
7BOTOŞANI1
8BRĂILA
9BRAŞOV
10BUZĂU
11CĂLĂRAŞI
12CARAŞ-SEVERIN
13CLUJ1
14CONSTANŢA
15COVASNA
16DÂMBOVIŢA
17DOLJ
18GALAŢI
19GIURGIU
20GORJ
21HARGHITA1
22HUNEDOARA
23IALOMIŢA
24IAŞI
25ILFOV1
26MARAMUREŞ
27MEHEDINŢI
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI3
29MUREŞ
30NEAMŢ
31OLT
32PRAHOVA
33SĂLAJ
34SATU MARE1
35SIBIU
36SUCEAVA1
37TELEORMAN
38TIMIŞ
39TULCEA
40VÂLCEA
41VASLUI1
42VRANCEA
 Total12

Până astăzi, 34.260 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.07.2021 (10:00) – 21.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 2 decese (1 bărbat și 1 femeie), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Arad și Brașov.

Citeste și:  Literele „BRAȘOV“ și clădirea Primăriei vor fi mov, de Ziua Internațională a persoanelor cu dizabilități

Dintre cele 2 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 70-79 ani și 1 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Ambele decese înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 2 decese.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 258. Dintre acestea, 38 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat  8.578.335 de teste RT-PCR și 1.706.823 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.069 de teste RT-PCR (6.429 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.640 la cerere) și 14.095 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 541 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 428 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 35.380 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 35 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 257 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.140 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 20 iulie, 390 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 54.500 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Citeste și:  Puțin peste 1.900 de braşoveni, vaccinaţi în ultimele 24 de ore

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.565 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 18 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Co reea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 8 iulie 2021 – 15 iulie 2021, au fost raportate 33.527.660 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    5.812.639     (+26.436)111.354   (+164)
Regatul Unit5.121.245   (+190.712)128.425   (+194)
Italia4.271.276       (+7.959)127.775   (+126)
Spania3.971.124     (+84.649)  81.020     (+86)
Germania3.736.489       (+5.365)             91.233   (+202)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 15 IULIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 187.509.874  (+3.085.350) 4.043.003  (+56.021)
 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 8 iulie 2021 – 15 iulie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.