Diana Crețu, locul 3 la Cupa României U13 de spadă!

Cupa României DCNEU pentru categoria de vârstă U13 a adus pe planșă astăzi spada feminină.

Prezent la competiția desfășurată în sala de Scrimă „Ana Pascu” din București cu patru sportive, Clubul Corona Brașov a reușit clasarea pe cea de-a treia poziție, prin reușita Dianei Crețu! Rezultatul spadasinei este cu atât mai surprinzător, cu cât ea are numai 12 ani!

Celelalte sportive ale Coronei s-au situat pe locul 18, Miruna Aprofirei, locul 28, Teodora Pământ și locul 52, Bianca Muraru. Spadasinele noastre au luat startul împreună cu alte 56 de sportive de la 13 cluburi din țară.

Lupta pentru locul 3 a fost acerbă, Diana cedând în semifinală în fața stelistei Daria Yousofian cu 7-8. Daria Yousofian a fost și câștigătoarea Cupei României.

Citeste și:  Structurile MAI au intervenit la peste 3.700 de evenimente în ultimele 24 de ore, dintre care peste 2.200 au vizat menținerea ordinii publice

Daria Yousofian (CSȘ Steaua) – Diana Crețu (CSM Corona Brașov) 8-7

Premierea medaliatelor și a sportivelor clasate pe locurile 5-8 a fost efectuată de Bianca Benea, componentă a lotului tricolor de spadă și vicecampioană mondială cu echipa de junioare a României, în 2018, la Verona.

Spadasinele Coronei sunt antrenate de Robert Rigo și Mircea Manciuc.

Citeste și:  Atenție drumeți montani! Munții Făgăraș îngheață - echipamentul de iarnă, obligatoriu!

Corona Brașov își propune să readucă Brașovului școala de scrimă de altădată, care a dat, în timp, zeci de sportivi și antrenori de mare valoare.