Două medalii pentru floretiștii Coronei la „Maratonul Scrimei Clujene”

Un număr impresionant (295) de floretiști au participat la Maratonul Scrimei Clujene, desfășurat la Cluj-Napoca, între 15 și 17 aprilie. Competiția a fost dedicată sportivilor de la categoriile de vârstă cadeți, U15, U13, U11 și U9.
Corona Brașov a participat cu 26 de floretiști și a reușit să obțină două medalii prin Darra Cișmaș (argint, U17) și Natalia Scafa (bronz, U13). Darra Cișmaș a întâlnit-o în sferturile de finală pe colega sa de club, Alexandra Olaru (15-8), iar în semifinale a învins-o pe reprezentanta CSȘ Triumf (Daria Preda), cu 15-5. Victoria din finală i-a revenit sportivei Ingrid Miti Bikfalvi (CSU Poli Timișoara), cu scorul de 15-9.

În sferturile de finală ale categoriei U13 feminin, Natalia Scafa s-a duelat cu Timea Horvath de la CSM Cluj-Napoca, pe care a învins-o cu 10-3. În semifinale, Natalia a pierdut (3-10) în fața Alexandrei Adoch de la ACS Floreta Timișoara (câștigătoarea finalei).

Iată rezultatele complete ale celor 26 de sportivi brașoveni antrenați de Nona Cismaș, Dorin Moraru și Matei Piukovici: