![](https://brasovstiri.ro/wp-content/uploads/2024/04/440789630_944309650820104_711436118304627455_n.jpg)
În perioada 23-26 aprilie 2024, la Universitatea POLITEHNICA din București, s-a desfășurat cea de-a XII-a ediție a concursului studențesc dedicat excelenței în domeniul mecatronicii – Zilele Educației Mecatronice (ZEM-2024).
Echipa Academiei Forțelor Aeriene „Henri Coandă”, formată din patru studenți și un cadru didactic, a participat în calitate de invitat special la proba de sisteme mecatronice de zbor fără pilot. Sistemul, proiectat și realizat în totalitate de către studenți, a trecut cu succes probele de stabilitate și traseul cu obstacole.