FC Braşov s-a impus în faţa formaţiei FC Câmpulung Muscel

FC Braşov s-a impus, astăzi, cu scorul de 3-0 (1-0) în faţa formaţiei FC Câmpulung Muscel. În meciul amical disputat pe Stadionul Tineretului au marcat pentru stegari Călin Popescu, Andrei Lascu şi Daniel Dumbravă.
În prima parte a meciului Dan Alexa a ales să folosească o echipă formată aproape în totalitate din fotbaliști tineri, mulţi dintre ei aflaţi în probe. Singurii “veterani” fiind doar portarul Sebastian Micu, Vasile Constantin şi Tudor Oltean.
Chiar dacă în teren au fost mulți “copii”, valoarea lor s-a văzut încă din debutul partidei. Primul, Marica, cu dreptul la colțul lung, din 10 metri, însă mingea a lovit bara (min. 13). Mihăilă, rămas singur cu portarul, a vrut să trimită pe sub el, însă goalkeeper-ul a reușit să rețină (min. 35). 1-0 s-a făcut după ce Călin Popescu a reluat în plasă un şut respins al portarului (min. 37).
În repriza a doua, din minutul 60, au fost introduși şi jucătorii care au evoluat mai mult, şi care, în marea lor majoritate au evoluat şi sezonul trecut pentru FC Braşov. După schimbarea efectivului, imediat s-au văzut rezultatele. Andrei Lascu a făcut 2-0 cu o lovitură de cap la colțul lung, după centrarea lui Tomislav Sorsa (min. 69). 3-0 s-a făcut după ce Daniel Dumbravă a reușit un eurogol. Şut din vole, de la colţul careului mare, mingea a izbit bara de la colțul lung înainte de a intra în poartă.
“Sunt câțiva copii talentați pe care îmi doresc să îi şi semnăm. Sunt jucători de calitate cum e Marica, cum e Mihăilă, sunt jucători care mie îmi plac foarte mult. În ultimele 30 de minute au intrat jucătorii mai experimentați, ei după-masă au un antrenament tare şi am încercat să nu ne abatem de la programul pe care îl avem. A fost o diferență de valoare, de eșalon, dar o echipă bună, o echipă organizată, sper să aibă succes.”, a spus Dan Alexa la finalul meciului.
Dan Alexa a jucat în formula: Sebastian Micu – Robert Hamciuc (Andrei Lascu min. 46), Alex Adamcsik, Andrei Vasu, Tudor Oltean (Fabrizio Constantin min. 46), Alberto Țica – Răzvan Iorga, Vasile Constantin (Fernando Dobre min. 34, Alexandru Toderașcu min. 46), Andrei Mihăilă (Marco Popescu min. 46), Vlad Marica – Călin Popescu.
Din minutul 60 FC Braşov a jucat în formula: Daniel Mutu – Marius Burlacu, Ivan Fustar, Ciprian Perju – Tomislav Sorsa, Diogo Izata, Rareș Lazăr, Dan Spătaru, Daniel Dumbravă – Andrei Lascu, Ștefan Blănaru.