Florentina Ivănescu a obţinut medalia de bronz la turneul Grand Slam de la Taşkent (Judo)

Sportiva română Florentina Ivănescu a obţinut medalia de bronz, sâmbătă, la cat. 63 kg, în cadrul turneului de judo Grand Slam de la Taşkent (Uzbekistan), transmite Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

Ivănescu a învins-o în turul secund pe uzbeca Faranghiz Hojieva, în optimi a învins-o pe Amina Belkadi (Algeria), dar a pierdut sfertul de finală cu japoneza Megumi Horikawa, cea care a câştigat aurul.

Românca a învins-o în recalificări pe cubaneza Maylin Del Toro Carvajal, iar în meciul pentru bronz a dispus de slovena Andreja Leski.

La turneu participă 364 de judoka din 49 de ţări (România a avut-o doar pe Ivănescu), 191 la masculin şi 173 la feminin.

Citeste și:  O nouă ediție a programului Start-up Nation tot mai aproape de aprobare