Formula 1: Carlos Sainz a câștigat, în premieră, Marele Premiu din Marea Britanie

Pilotul spaniol Carlos Sainz Jr (Ferrari), plecat din pole position, a obţinut duminică prima sa victorie în Formula 1, în Marele Premiu al Marii Britanii, etapa a 10-a a Campionatului Mondial, pe circuitul de la Silverstone, el fiind urmat pe podium de mexicanul Sergio Perez (Red Bull) şi britanicul Lewis Hamilton (Mercedes).

Carlos Sainz a reuşit această victorie la cursa cu numărul 150 din cariera sa în Formula 1, la 27 de ani, după ce a plecat prima oară din pole position.

Marele Premiu al Marii Britanii a fost întrerupt la puţin timp după start, timp de aproape o oră, după un accident, notează AFP.

Pe locul 4 a fost celălalt pilot Ferrari, monegascul Charles Leclerc, urmat de spaniolul Fernando Alonso (Alpine) şi britanicul Lando Norris (McLaren). Olandezul Max Verstappen, liderul campionatului, a fost în dificultate la volanul monopostului său Red Bull şi a încheiat pe un modest loc 7.

Citeste și:  Kärcher a curățat Teatrul Sică Alexandrescu și Piața Sfatului din Brașov

Germanul Mick Schumacher (Haas), locul 8, a terminat în zona punctelor pentru prima oară în cariera sa. Compatriotul său Sebastian Vettel (Aston Martin) a fost pe locul 9, iar danezul Kevin Magnussen (Haas), pe 10.

În clasamentul piloţilor, Max Verstappen, campionul mondial en titre, are un avans de 34 de puncte faţă de Sergio Perez.

Thailandezul Alexander Albon (Williams) şi chinezul Zhou Guanyu (Alfa Romeo), doi dintre piloţii implicaţi în accidentul produs în startul cursei, nu au „răni grave”, a indicat Federaţia internaţională de automobilism (FIA).

14. Yuki Tsunoda (Japonia/AlphaTauri) + 40.910

Citeste și:  Artistul fenomen al momentului, Burna Boy, vine în premieră în România la Untold

Au abandonat: Pierre Gasly (Franţa/AlphaTauri), Esteban Ocon (Franţa/Alpine), Valtteri Bottas (Finlanda/Alfa Romeo), Guan Yu Zhou (China/Alfa Romeo), George Russell (Marea Britanie/Mercedes-AMG), Alexander Albon (Thailanda/Williams).

În clasamentul piloţilor, Verstappen, cu 181 de puncte, este urmat de Perez – 147 p, Leclerc – 138 p, Sainz – 127 , Russell – 111 p, Hamilton – 93 p etc.

Red Bull este lider în clasamentul constructorilor, cu 328 puncte, devansându-le pe Ferrari – 265 p, Mercedes – 204 p, McLaren – 73 p etc.