
În câteva săptămâni grădinița va fi gata, iar primăria va începe dotările cu mobilierul și echipamentele necesare, a anunțat primarul George Scripcaru. Grădinița are o capacitate de 240 de locuri, teren de sport, grădină botanică și grădină senzorială.
Construirea de unități de învățământ, în special creșe și grădinițe, rămâne una dintre prioritățile majore ale municipalității, în cadrul programului ,,Creșă, grădiniță, școală în fiecare cartier”. Cea mai avansată investiție este grădinița din Tractorul, de pe str. Ioan V. Socec, unde constructorul a reușit să devanseze termenele cu două luni. În câteva săptămâni lucrările la această unitate de învățământ din zona nouă a cartierului se vor finaliza, a anunțat primarul George Scripcaru, la finalul verificărilor pe care le-a făcut la șantierul acestei grădinițe.
Totodată, primarul a declarat că își dorește ca înainte de deschiderea propriu-zisă a grădiniței să organizeze o „Zi a porților deschise“, astfel încât cele 240 de familii din cartierul Tractorul să poată vedea condițiile în care cei mai mici își vor desfășura activitatea.

,,Această grădiniță va deservi 240 de copii și familiile lor – părinți, bunici, frați și surori. Este un proiect foarte important pentru această zonă a cartierului Tractorul, aflată la granița dintre Tractorul vechi și Tractorul nou, unde nevoia de locuri în unitățile de învățământ este tot mai mare. Această grădiniță ar trebui să fie funcțională din această toamnă. În perioada următoare vom finaliza dotarea cu mobilier și echipamente, responsabilitate care revine tot primăriei. Totodată, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean, pregătim asigurarea personalului necesar pentru funcționarea grădiniței și a creșei: educatori, îngrijitori, personal administrativ și toate categoriile de angajați necesare pentru buna desfășurare a activității. Am văzut progresul realizat de la ultima vizită pe șantier și este evident că lucrările avansează într-un ritm foarte bun. Suntem pe drumul cel bun și mă bucur că cele 12 grupe de copii care vor învăța aici vor beneficia de condiții moderne și sigure. Pentru mine, cea mai mare satisfacție va fi să văd că părinții au unde să-și aducă copiii la grădiniță și că această nevoie importantă a comunității este rezolvată”, a subliniat primarul George Scripcaru.
Grădinița va avea 12 săli de grupă/dormitoare cu toate dotările necesare pentru a primi un număr maxim total de 240 de copii. La aceasta se adaugă un teren de sport descoperit, de 370 mp, având suprafața de protecție/uzură placată cu dale din tartan cauciucat, precum și o grădină botanică (jardiniere/bacuri speciale din lemn de diferite dimensiuni, în vederea multiplicării materialului dendro-floricol) și o grădină senzorială (alei din diferite tipuri de materiale: pietriș, coajă de copac, lemn în diferite forme susținute de plante perene, pentru a stimula simțurile tactile ale utilizatorilor).

,,Față de vizita anterioară, lucrările au avansat într-un ritm constant. Echipele au lucrat la închiderea fațadelor, realizarea finisajelor interioare, compartimentările din gips-carton și montajul tâmplăriei. În prezent, stadiul de execuție este de peste 90%. Terenurile de sport sunt finalizate, iar amenajarea spațiilor verzi se află în etapa finală. La sfârșitul acestei luni estimăm finalizarea lucrărilor și demararea procedurilor de recepție. Ulterior, vor fi făcute toate demersurile necesare pentru ca grădinița să poată fi dată în folosință începând cu noul an școlar”, a explicat Florin Potârniche, manager de proiect.
Lucrările sunt realizate de ICCO FM și au ajuns la un stadiu de peste 90%. Valoarea lucrărilor este de 21.678.003 lei fără TVA și sunt suportate din bugetul local.