Noii procurori-șefi de la Parchetul General, DNA și DIICOT își încep mandatele

Noii conducători ai principalelor parchete din România își încep, miercuri, mandatele de trei ani, după numirile oficiale semnate de președintele Nicușor Dan.

Funcția de procuror general al Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție este ocupată de Cristina Chiriac. La conducerea Direcția Națională Anticorupție a fost numit Ioan-Viorel Cerbu, iar Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism va fi condusă de Codrin-Horațiu Miron.

Totodată, Alex-Florin Florența preia funcția de procuror-șef adjunct al DIICOT, iar Marius-Ionel Ștefan devine procuror-șef adjunct al DNA.

Numirile au fost făcute în urma propunerilor înaintate de ministrul Justiției, Radu Marinescu.

Președintele Nicușor Dan a declarat că așteaptă o „dinamizare a activității” parchetelor, subliniind importanța combaterii corupției și a criminalității organizate.

Citeste și:  "Petrecere" printre gunoaie într-un cartier din Brașov, încheiată cu amenzi de polițiștii locali

Șeful statului a precizat că DNA trebuie să se concentreze pe combaterea marii corupții, în timp ce Parchetul General trebuie să gestioneze cazurile de corupție curentă. În ceea ce privește DIICOT, acesta și-a exprimat așteptarea ca instituția să acționeze ferm pentru destructurarea rețelelor de trafic de droguri și evaziune fiscală.

De asemenea, președintele a subliniat necesitatea unei comunicări mai eficiente atât în interiorul sistemului, cât și în spațiul public, dar și nevoia de a reduce presiunea administrativă asupra procurorilor, pentru a le permite să se concentreze pe dosarele cu impact major asupra societății.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.