România, pe locul 4 în grupa F de calificare la EURO 2020

România a pierdut cu Spania, scor 1-2, joi seară, pe Arena Naţională, iar tricolorii au căzut pe locul 4 în grupa F de calificare la EURO 2020. Suedia şi Norvegia au câştigat fără emoţii meciurile cu Insulele Feroe, respectiv Malta, potrivit Mediafax.

Tot joi seară, Suedia s-a impus cu 4-0 pe terenul celor din Insulele Feroe. Pentru echipa lui Janne Andersson au punctat Isak, în minutele 12 şi 15, Lindelof, în minutul 23, şi Quaison, în minutul 41. După pauză, suedezii au continuat să domine, însă scorul a rămas 4-0.

De asemenea, Norvegia a câştigat partida cu Malta, scor 2-0, disputată pe teren propriu. Berge, în minutul 34, şi King, în minutul 45+1, din penalty, au fost marcatorii nordicilor.

Citeste și:  Corona Brașov ia start bun în primul meci al finalei Campionatului Național! Victorie 3-2 la Miercurea Ciuc

După cinci runde din grupa F, la mijlocul preliminariilor, România ocupă locul 4, cu şapte puncte acumulate. Tricolorii sunt depăşiţi de Spania, Suedia şi Norvegia. La Campionatul European din 2020 vor obţine calificarea doar primele două clasate.