Sepsi – FC Voluntari 2-1. Ardelenii câștigă în premieră Cupa României și merg în Conference League

Formaţia Sepsi Sfântu Gheorghe a câştigat, joi seară, pentru prima dată Cupa României, învingând în finală, cu scorul de 2-1, echipa FC Voluntari. Finala Cupei Românei a fost o partidă cu foarte multe faze de poartă şi un eurogol marcat de Ştefănescu.

Organizată în premieră pe noul Giulești, finala Cupei a marcat și o altă premieră. Echipa din Sfântu Gheorghe a câștigat pentru prima oară în istoria sa Cupa României, însă tot o premieră ar fi fost și dacă se impunea FC Voluntari.

Prima repriză a meciului a fost dominată de echipa covăsneană, care a marcat în minutul 22, prin Ştefănescu, după un schimb frumos de pase cu Dumitrescu. La doar 11 minute, Ştefănescu reuşeşte ”dubla”, după o execuţie splendidă dinafara careului.

Citeste și:  Serviciul Uber Green se lansează în Brașov. Compania aniversează 6 ani de eco-mobilitate în România

În a doua parte FC Voluntari a încercat să înscrie golul care o putea readuce în meci. Reuşita din minutul 90+5, care a fost semnată de Dumitrescu în proprie poartă, nu a fost de ajuns, iar partida s-a încheiat cu scorul de 2-1.