Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Wuhan

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Wuhan dupa ce a invins-o pe Barbora Strycova (34 WTA).

Jucatoarea romana, numarul sase mondial, s-a impus in doua seturi, scor 6-3, 6-2, la capatul unui meci ce a durat aproximativ o ora si jumatate.

Simona a inceput meciul bine si a trecut rapid in avantaj, dar a urmat un moment de relaxare ce i-a permis Strycovei sa conduca cu 3-2.

Romanca a revenit insa rapid si a castigat patru game-uri la rand pentru a lua primul set cu 6-3 in 42 de minute.

Setul secund a fost ceva mai spectaculos, cu multe break-uri din partea ambelor jucatoare, dar Simona a obtinut in cele din urma calificarea.

Citeste și:  Brașoveanul Ovidiu Gârbacea onorat cu Ordinul Excelență Olimpică de către COSR

Halep şi-a asigurat un cec de 29.695 dolari şi 105 puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe kazaha Elan Rîbakina (20 ani, 50 WTA), campioana de anul acesta de la Bucureşti, care a dispus în turul secund de tunisianca Ons Jabeur (25 ani, 54 WTA) cu 6-1, 6-7 (3), 6-2.

Anul trecut, Halep fost eliminata in turul 2 de la Wuhan.