Victorie românească în Cupa Balcanică: Maria Ioana Constantin triumfă la slalom!

Sportiva română Maria Ioana Constantin a câştigat proba feminină de slalom, marţi, în Cupa Balcanică de schi alpin de la Borşa, cu timpul de 1 min 41 sec 54/100. Pe locul secund s-a clasat o altă româncă, Jennifer Barbara Nagy Remetean, la 2 sec 53/100, podiumul fiind completat de argentinianca Maria Belen Simari Birkner, la 4 sec 71/100. Doar 12 schioare au reuşit să încheie cursa, din 25 prezente la start, informează Agerpers.

Este o realizare importantă pentru tânăra schioare, care demonstrează talent și dedicare. Timpul său de 1 min 41 sec 54/100 este o performanță remarcabilă și o confirmă ca una dintre cele mai bune schioare.

Victoria Mariei Ioana Constantin este o mândrie pentru România și o sursă de inspirație pentru tinerii sportivi care visează la performanță.

Citeste și:  Grădina Zoologică Brașov sărbătorește Ziua Mondială a Măgarului

La masculin s-a impus australianul Adam McHugh, în 1 min 31 sec 49/100, care i-a devansat pe bulgarul Kalin Zlatkov, cu 05/100, şi pe suedezul Albin Henriksson, cu 1 sec 88/100. Andrei Tudor Stănescu a fost cel mai bine clasat român, pe locul 14, la 4 sec 72/100 de învingător. La cursă au luat startul 40 de schiori.