1.046 cazuri noi de COVID-19, în judeţul Brașov, în ultimele 24 de ore/ 17.447 cazuri noi, la nivel naţional

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 17.447 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 4.438 mai puțin decât în ziua anterioară. 2.175 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba49.01136919,34
2.Arad62.59449720,30
3.Argeș68.70662918,35
4.Bacău57.6561816,99
5.Bihor76.23633314,93
6.Bistrița-Năsăud27.8501348,28
7.Botoșani33.8481238,16
8.Brașov98.109104620,16
9.Brăila28.8211859,36
10.Buzău36.52939113,88
11.Caraș-Severin26.92823811,99
12.Călărași23.64616810,41
13.Cluj138.594207724,50
14.Constanța105.37090220,81
15.Covasna17.6911789,09
16.Dâmbovița48.49725111,16
17.Dolj64.30770714,95
18.Galați58.22429510,32
19.Giurgiu25.77717012,46
20.Gorj20.321737,38
21.Harghita20.566676,06
22.Hunedoara51.97045216,11
23.Ialomița25.01323310,64
24.Iași101.10253212,43
25.Ilfov106.19767725,88
26.Maramureș47.6491439,46
27.Mehedinți19.9681268,75
28.Mureș57.15758813,45
29.Neamț43.6621476,73
30.Olt34.80940612,55
31.Prahova88.72583317,31
32.Satu Mare30.7701847,36
33.Sălaj24.9919210,62
34.Sibiu67.41141825,19
35.Suceava55.7851114,65
36.Teleorman30.7872188,74
37.Timiș135.35684524,88
38.Tulcea19.624799,93
39.Vaslui34.0511356,32
40.Vâlcea37.66219514,44
41.Vrancea24.3901457,50
42.Mun. București469.8334626 37,20
43.Din străinătate**4.0123
44.Cazuri noi nealocate pe județe

13.511*
-2755
TOTAL2.613.71617.447

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 16 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.613.716 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 95.393 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.192.453 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.191 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA41
2ARAD39
3ARGEŞ40
4BACĂU13
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI5
8BRAŞOV25
9BRĂILA10
10BUZĂU53
11CARAŞ-SEVERIN16
12CĂLĂRAŞI4
13CLUJ33
14CONSTANŢA56
15COVASNA10
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ90
18GALAŢI18
19GIURGIU10
20GORJ20
21HARGHITA7
22HUNEDOARA18
23IALOMIŢA13
24IAŞI39
25ILFOV31
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI5
28MUREŞ33
29NEAMŢ5
30OLT24
31PRAHOVA53
32SATU MARE4
33SĂLAJ3
34SIBIU18
35SUCEAVA24
36TELEORMAN23
37TIMIŞ43
38TULCEA10
39VASLUI5
40VÂLCEA12
41VRANCEA8
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI305

TOTAL1.191

Până astăzi, 62.063 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.02.2022 (10:00) – 16.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 183 de decese (98 bărbați și 85 femei), dintre care 12 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Ialomiţa, Iași, Ilfov, Maramureş, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 183 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de de vârstă 20-29 de ani, 5 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 8 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 72 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 66 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

180 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 183 pacienți decedați, 152 au fost nevaccinați și 31 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. 30 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități.

Au fost raportate 12 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Giurgiu, Ialomița, Neamț, Tulcea și Municipiul București, 4 în luna ianuarie 2022 și 8 în luna februarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.050, cu 365 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.156 de persoane, cu unul mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.156 de pacienți internați la ATI, 987 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 619 sunt minori, 606 fiind internați în secții, cu 51 mai puțin decât în ziua anterioară și 13 la ATI, cu 3 mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.226.206 teste RT-PCR și 8.203.858 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.348 de teste RT-PCR (14.272 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.076 la cerere) și 49.147 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 203.008 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.020 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 82.144 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 16 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.802 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 338 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 15 februarie, 939 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 139.575 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.888 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 138 în Franța, 3.127 în Germania, 99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 12 în SUA, 11 în Suedia, 151 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 51 în Cipru, 8 în India, 8 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 14 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 3 februarie 2022– 10 februarie 2022, au fost raportate 97.966.503 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Regatul Unit17.803.325 (+428.248)158.318 (+1474)
Franţa21.039.639 (+1.166.650)133.614 (+2026)
Spania10.495.284 (+377.451)  95.043 (+1345)
Italia11.847.436 (+611.691)149.896 (+2576)
Germania11.768.128 (+1.346.451)119.450 (+1118)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 10 FEBRUARIE 2022
CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚI
394.483.957 (+18.254.411)5.753.799 (+71.971)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 3 februarie 2022– 10 februarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.