Filarmonica din Brașov a susținut un concert în vulcanul stins de la Racoș

Vulcanul stins de la Racoș a devenit pentru câteva ore scenă pentru artiștii Filarmonicii din Brașov. Concertul simfonic susținut de aceștia în interiorul craterului de cenușă și zgură vulcanică a încântat spectatorii. Evenimentul face parte din festivalul „Ziua Pietrei” care promovează Complexul Geologic de la Racoș, care include, pe lângă vulcan, Lacul de Smarald și Coloanele de Bazalt, notează ȘtirileTVR.ro.

Balada lui Ciprian Porumbescu, valsurile lui Strauss sau Marșul lui Radetzky au răsunat între pereții de zgură ai Vulcanului Stins de la Racoș, într-un peisaj copiat parcă după planeta Marte.

Din cauza pandemiei, în 2020, Festivalul Pietrei nu s-a organizat, iar anul trecut în craterul vulcanului s-a filmat serialul „Django”.

Citeste și:  Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, audiată în Parlament după lucrările de la barajul Paltinu

Festivalul este organizat de o asociație de protecția mediului și dezvoltare culturală care încearcă să transforme zona într-un geoparc, intitulat Carpaterra.

Sursa, Știrile TVR

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.