Marcel Boloș: Ordonanţa cardurilor de energie va fi modificată în curând de Guvern

Ordonanţa cardurilor de energie, prin care românii cu venituri mici primesc ajutor de stat pentru plata facturilor restante, va fi modificată de Guvern, cel mai probabil la şedinţa de săptămâna viitoare, a anunţat la Radio România Actualităţi, ministrul fondurilor europene, Marcel Boloş.

Printre modificări se află extinderea perioadei de decontare a facturilor restante până în luna februarie inclusiv a anului trecut, în prezent fiind acceptate doar cele până în octombrie 2022. O altă schimbare vizează ajutorul de stat în cazul încălzirii cu material lemnos, notează Rador.

„Peste două milioane de plăți deja sunt efectuate de către noi prin mecanismul cardului de energie, 100 de milioane de euro sunt deja valoarea plăților. Am avut și întârzieri și încercăm să adaptăm mecanismul astfel încât beneficiarii noștri să poată să-și achite și datoriile restante. Sper eu săptămâna viitoare propunem modificarea ordonanței pentru ca materialul lemnos, bricheții și tot ceea ce ține de partea de încălzire pe bază de lemne să poată să fie decontate”, a spus Marcel Boloș.

Citeste și:  Târgul volant de producători din Piața Unirii devine mai mult decât o piață – devine un loc al cadourilor cu suflet

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.