Andrei Cornea și Florin Enache – campioni olimpici în proba de dublu vâsle masculin

Canotorii românii Florin Enache și Andrei Cornea au câștigat aurul olimpic cu 6.12.58 făcând o țară întreagă mandri de ei. Sportivii românii au făcut o cursă extraodinară, Imnul României a răsunat la Vaires sur Marne, pentru un moment istoric, primul titlu olimpic al canotajului românesc masculin în proba de dublu vâsle. Tactica antrenorilor Antonio Colamonici și Cosmin Boguș, responsabilul bărci, a fost ceea câștigătoare. Țările de Jos au luat argintul cu 6:13.92, iar Irlanda a câștigat bronzul cu 6:15.17.

România are patru medalii la JO 2024: două de aur, una câştigată de înotătorul David Popovici la 200 metri liber, una obţinută de Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin, una de argint, cucerită de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, şi una de bronz, obţinută de David Popovici la 100 metri liber.

Citeste și:  Premii în valoare de 2.000 și 5.000 de lei pentru fiecare absolvent care a obținut media 10 la examenele naționale din 2024

Povestea acestei pagini de glorie e scrisă!

Sursă: @Comitetul Olimpic și Sportiv Român

Sursă foto: @Comitetul Olimpic și Sportiv Român