Brașoveanul George Colțea intră în Top 10 cei mai buni biatloniști ai lumii, după Campionatele Mondiale din Estonia

România a participat cu rezultate foarte bune la Campionatele Mondiale de Biatlon Role care s-au desfășurat în perioada 22-25 august, la Otepaa, Estonia.

Brașoveanul George Colțea a intrat în topul celor mai buni zece biatloniști ai lumii după ce s-a clasat pe locul 6 în proba de Gala Mass Start, cea mai importantă și mai dificilă probă din cadrul competiției, la care se califică doar cei mai buni 30 de sportivi ai lumii, ca urmare a rezultatelor din probele anterioare ale Campionatelor Mondiale. George s-a clasat și pe locul 7 în Finala de Super Sprint 7.5 km (masculin), iar Dmitrii Shamaev (argint mondial anul trecut) a ocupat locul 9 în aceeași probă.

Citeste și:  Forma de organizare a concursului de rezidențiat va rămâne nemodificată

În Gala Mass Start, la masculin, au participat, alături de George Colțea, și Dmitrii Shamaev și George Buta, care s-au clasat pe locurile 16, respectiv 26.

La feminin, în Gala Mass Start, Anastasia Tolmacheva a luat startul alături de cele mai bune 30 de sportive din lume, clasându-se pe locul 16.