Echipa de baschet masculin Coroana Brașov a început sezonul cu o înfrângere în fața CSU Sibiu

În primul meci al noului sezon al Ligii Naționale de Baschet, Corona Brașov a suferit o înfrângere categorică în fața celor de la CSU Sibiu, scor 68-77. Meciul, disputat pe terenul gazdelor, a evidențiat o diferență notabilă între cele două echipe, sibienii impunându-se clar din punct de vedere al jocului prestat.

O primă repriză dominată de sibieni, cu o precizie deosebită de la distanță, a pus gazdele într-o poziție confortabilă. Numeroasele erori ale brașovenilor au fost exploatate fără milă de adversari. Pe partea ofensivă, Corona a avut mari dificultăți în a găsi soluții, procentajele fiind extrem de scăzute.

Deși în repriza secundă brașovenii au arătat o îmbunătățire a jocului, nu au reușit să revină în meci și să evite înfrângerea.

Citeste și:  Zelenski cere la ONU o participare semnificativă la cel de-al doilea summit pentru pace

Nikola Jevtovic s-a remarcat în echipa Coronei cu 16 puncte și 9 recuperări.

Următorul test pentru Corona Brașov va fi când vor primi pe teren propriu vizita celor de la CSM Târgu Mureș. Va fi o ocazie pentru brașoveni să-și recapete încrederea și să obțină primele puncte în acest sezon.