![](https://brasovstiri.ro/wp-content/uploads/2021/02/vaccinare-3.jpg)
Ultimul caz de efecte adverse severe a fost înregistrat în data de 23.04.2021, la orele 13.00: un bărbat în vârstă de 42 de ani a prezentat o reactie adversă de tip șoc anafilactic, manifestată prin leșin, paloare tegumentară și hipotensiune.
Reacția a apărut la 5 minute după administrarea dozei de vaccin Pfizer-Biontech. Vaccinarea s-a efectuat în Centrul de vaccinare CATTIA Brașov. În istoricul medical declarat al pacientului nu au existat antecedente personale patologice și nici istoric alergic.