Mbappe aduce victoria Parisului în prelungiri cu Real Madrid. Manchester City a demolat-o pe Sporting

PSG a învins, marţi seara, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), pe Real Madrid, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Francezii au ratat o sumedenie de situații de gol, în timp ce madrilenii nu periclitat deloc poarta lui Donnarumma.

În minutul 61, Carvajal l-a faultat pe Mbappe în careu. Lovitura de la 11 metri a fost executată de Messi, dar Courtois a respins în corner. La PSG a revenit Neymar, care nu a mai jucat din noiembrie, din cauza unei accidentări.

De altfel, starul brazilian și-a adus contribuția la unicul gol al partidei a fost marcat de Mbappe, în prelungiri. Atacantul francez lovit decisiv în final, în minutul 90+4 după o acţiune personală.

Citeste și:  Întâlnire de lucru la Penitenciarul Codlea, organizată în baza Strategiei naţionale de reintegrare socială a persoanelor private de libertate

Au evoluat echipele:

PSG: Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Kimpembe, Mendes – Danilo (Idrissa Gueye ’87), Paredes, Verratti – Di Maria (Neymar ’73), Messi, Mbappe. Antrenor Mauricio Pochettino.

Real: Courtois – Carvajal (Lucas Vasquez ’72), Militao, Alaba, Mendy – Modrici (Valverde ’82), Casemiro, Kroos – Asensio (Rodrygo ’72), Benzema (Bale ’87), Vinicius Junior (Hazard ’82). Antrenor Carlo Ancelotti.

În celălalt meci al zilei, Manchester City s-a impus în deplasare, cu scorul de 5-0 (4-0), în faţa formaţiei Sporting Lisabona.

Au marcat: Mahrez ‘7, ’44, Bernardo Silva ’17, Foden ’32, Sterling ’58.

Sporting: Adan – Esgaio, Coates, Porro (Neto ’82) – Inacio, Palhinha, Nunes, Reis – Sarabia (Tabata ’75), Paulinho (Slimani ’75), Goncalves (Ugarte ’50). Antrenor Ruben Amorim;

Citeste și:  Kärcher a curățat Teatrul Sică Alexandrescu și Piața Sfatului din Brașov

City: Ederson – Stones (Zincenko ’61), R. Dias, Laporte (Ake ’84), Cancelo – B. Silva (Delap ’85), Rodri (Fernandinho ’73), De Bruyne – Mahrez, Sterling, Foden (Gundogan ’61). Antrenor Pep Guardiola.

Partidele retur vor avea loc la 3 martie.

Miercuri, de la ora 22.00, sunt programate jocurile FC Salzburg – Bayern Munchen şi Inter Milano – Liverpool