Nicușor Dan reia negocierile pentru formarea Guvernului. Consultări cu partidele pe 1 septembrie

Președintele Nicușor Dan va relua negocierile pentru formarea unui nou Guvern și va convoca partidele politice la consultări pe 1 septembrie. Șeful statului consideră că, de această dată, ar putea fi găsită o majoritate parlamentară capabilă să susțină un executiv stabil.

Anunțul a fost făcut la Chișinău. Nicușor Dan a precizat că întâlnirea cu reprezentanții partidelor ar putea fi organizată formal sau informal, în funcție de evoluția discuțiilor.

Președintele a explicat că nu a făcut o nouă desemnare pentru funcția de prim-ministru în lunile iulie și august deoarece, în perioada vacanței parlamentare, nu existau șanse reale pentru formarea unei majorități.

Șeful statului a mai spus că respingerea succesivă a mai multor propuneri de premier ar fi transmis un semnal negativ în presa internațională și ar fi putut afecta imaginea economică a României, inclusiv în perspectiva evaluărilor realizate de agențiile de rating.

Nicușor Dan a exclus varianta unui cabinet format exclusiv din tehnocrați. Viitorul executiv ar urma să fie alcătuit, cel mai probabil, din miniștri politici.

Potrivit informațiilor prezentate de Rador – Radio România, liderii partidelor discută și o posibilă formulă de compromis: un premier independent în fruntea unui Guvern controlat majoritar de PSD și susținut în Parlament de UDMR.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.