![](https://brasovstiri.ro/wp-content/uploads/2019/09/rasaliu-jandarmi-calare-piata-unirii.jpg)
„Jandarmeria Română reprezentată la cel mai înalt nivel, la Brașov.
100 de ani de Jandarmerie în Transilvania.
V-ați asumat cu toții datoria morală de a asigura continuitatea între trecutul și viitorul acestui popor, prin apărarea cetățenilor în spiritul legii și a ordinii.
![](https://brasovstiri.ro/wp-content/uploads/2019/09/rasaliu-jandarmi-piata-unirii.jpg)
Jandarmii s-au aflat la datorie și atunci, ca și acum, în fapt de fiecare dată când a fost nevoie de ei”, este mesajul prefectului Marian Rasaliu, cu ocazia împlinirii a 100 de ani de Jandarmerie Transilvăneană.