Petrolul a ‘spulberat’ Daco-Getica, scor 3-0

Petrolul s-a impus fără probleme în meciul cu Daco-Getica, scor 3-0, şi a obţinut prima victorie, din a patra încercare, pe teren propriu în acest sezon de Liga 2.

Echipa ploieşteană a acumulat 18 puncte şi s-a apropiat de UTA, care se află pe locul 3, însă are şi două meciuri mai puţine decât arădenii.

Ionuţ Cioinac a înscris cu o lovitură de cap după un corner bătut de Zaharia, în minutul trei. Younes (6) putea şi el marca cu o lovitură cu capul, însă a făcut-o peste poartă, dar a reuşit-o în schimb Valentin Ţicu (13), care a finalizat la colţul lung cu un şut de la 20 de metri. Atacurile la poarta lui Began au continuat, Olaru (25) şi Cioinac (28) au irosit ocazii din careu, în timp ce arbitrul n-a dictat penalty la faultul lui Stancu asupra lui Younes (30). Tot tunisianul (40) putea totuşi înscrie din careu, însă un fundaş advers a pus latul după ce mingea l-a depăşit pe portar şi a respins aproape de pe linie. Al treilea gol a venit în minutul 73, prin reușita lui Sergiu Arnăutu.