
Ediția a II-a a Regatei Ghimbășel a adunat zeci de participanți care au construit și lansat pe apă ambarcațiuni realizate din materiale reciclate, într-un eveniment ce îmbină creativitatea cu responsabilitatea față de mediu.
Concursul, deschis tuturor categoriilor de vârstă, a oferit din nou un spectacol inedit pe apă, după succesul ediției anterioare.




Evenimentul a fost precedat de o acțiune de ecologizare a râului Ghimbășel, în zona desfășurării competiției. În mai puțin de două ore, voluntarii au adunat cantități importante de deșeuri, care au fost colectate și transportate ulterior la rampa special amenajată.




Proiectul este organizat de Asociația Mioritics, în parteneriat cu Asociația DECS și Asociația ACCES, în cadrul inițiativei „Cu fața la râu – Împreună pentru Ghimbășel”. Programul face parte din granturile „Cu Apele Curate”, administrate de Asociația pentru Relații Comunitare și finanțate de Lidl România.